Úprava vody vo vírivke, bazénoch a swim spa – základné pojmy

Aby ste mali vo vírivke, bazéne alebo swim spa stále čistú vodu, nezaobíde sa to bez jej úpravy. Úprava vody vo vírivke je spojená s niekoľkými základnými pojmami, ktoré by ste mali najskôr poznať. Vďaka tomu bude pre vás všetko jednoduchšie a budete si môcť bez starostí užívať vašu vírivku, swim spa alebo bazén.

O tom, ako na úpravu vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne sa informujte už pri ich kúpe. Ušetrí vám to mnoho času a energie a tiež prostriedkov na úpravu vody. Budete šetriť aj vodu samotnú a tým pádom tiež financie na jej ďalšiu úpravu. Kvalitná technológia filtračného systému vám ušetrí ešte viac. Preto by ste nemali zanedbávať ani jeho údržbu.

Aké sú základné pojmy z problematiky úpravy vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne?

Filtrácia

Voda musí plynule prechádzať do filtračného systému a potrebuje cezeň plynule prúdiť. Pokiaľ nebude prietok vody cez filtre dostatočný, môže sa vám na displeji zobraziť „vírivka chyba E90„. Preto je veľmi dôležitá čistota filtrov. Filtre je potrebné v pravidelných intervaloch, približne jedenkrát za 14 dní, vyčistiť. Ak napustíte novú vodu, bude potrebné ich čistiť častejšie.

Prietok vody

Je dôležité, aby prietok vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne bol plynulý. Voda musí filtračným systémom stále pretekať. Nesmie dochádzať k blokovaniu prietoku, spomaleniu či zastaveniu.

Vstup do filtračného systému musí byť preto stále čistý.

Sanitácia

Slovo „sanitácia“ znamená vytváranie hygienických podmienok, to znamená čistenie a znižovanie množstva mikrobaktérií vo vode. Bude potrebné udržiavať vo vírivke, swim spa alebo bazéne správne pH vody a používať vhodné množstvo dezinfekčných prostriedkov počas celej doby prevádzky.

Rovnováha vody

Rovnováha vody vyjadruje vzťah medzi viacerými faktormi, ktoré vplývajú na efektívnosť sanitárnych prostriedkov.

Sú to faktory ako alkalita, tvrdosť vody a pH. Tieto musia byť vo vode v rovnováhe.

 

pH vody

Najdôležitejšou súčasťou pre dosiahnutie rovnováhy vody je pH. Táto skratka označuje mieru kyslosti a zásaditosti vody. Ideálna hodnota pH je 7,4 – 7,6. Pri hodnotách v tomto rozmedzí hovoríme o vyváženom pH. Ak je pH nižšie ako 7,2, voda sa môže stať korozívnou. Nízke pH môže tiež viesť k poškodzovaniu vnútorných častí riadiaceho systému alebo ohrievania. Ak by hodnota pH kolísala, bude to znižovať účinok dezinfekcie na bázi brómu, aktívneho kyslíka alebo chlóru.

Následne by ste ich museli častejšie používať, čím rastú aj náklady na úpravu vody.

Navyše nadmerné používanie týchto prostriedkov nie je prospešné zdraviu. Môže mať za následok podráždenie pokožky alebo očí a nadmernú penivosť vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne.

Alkalita vody

Alkalita tiež súvisí s vyváženým pH. Ideálna hodnota alkality alebo zásaditosti vody je 80 – 120 mg/l. Pokiaľ by bola alkalita nižšia, bude ťažké dosiahnuť stabilné pH. Ak by bola, naopak, vyššia, môže to mať za následok zakalenie vody. Dezinfekčné účinky majú následkom nevyváženej alkality nižší účinok.

Tvrdosť vody

Tvrdosť vody závisí od množstva obsiahnutého vápnika vo vode. Ideálna hladina vápnika je 200 – 300 mg/l. Problémom je priveľmi nízka aj vysoká hodnota. Ak bude hodnota nižšia, voda bude príliš mäkká a bude mať korozívne účinky.

V takomto prípade bude treba tvrdosť vody zvýšiť vhodnými prostriedkami.

Tvrdosť vody by ste mali upravovať pri každom novom napustení vírivky, swim spa alebo bazénu. Ak máte vodu s centrálnou úpravou, nebudete to musieť robiť. Pomocníkom na úpravu vody sú filtre, ktoré ju pri napúšťaní upravia a zároveň z nej odstránia nečistoty.

 

Ak máte akékoľvek otázky, môžete sa na nás obrátiť na jednom z našich kontaktov. Pokojne nám zatelefonujte alebo napíšte a radi vám odpovieme.

KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Ako dosiahnuť, aby bola voda vo vírivke čistá a zdravá?: Čistenie vírivky, a to všetkých jej častí, je veľmi dôležité. Pokiaľ chcete mať istotu, že bude voda vo Vašej vírivke krásne čistá a maximálne zdravá, čistite ju pred každým novým napustením.

Čistenie filtrov vo vírivke je veľmi dôležité. Možno viac, ako ste si mysleli: Čistenie filtov víriviek sa často podceňuje a len málo majiteľov víriviek ich vykonáva pravidelne a dostatočne. Čisté filtre sú ale predpokladom pre čistú a zdravú vodu a ušetria Vám náklady na jej úpravu.

Ako vyčistiť kartušový filter do vírivky, swim spa alebo bazéna?: K udrženiu čistej a zdravej vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne nestačí iba správna úprava vody. Veľmi dôležité je tiež pravidelné a dostatočné čistenie filtrov. Ako na to?

Úprava vody a čistenie filtrov vo vírivke: Dôkladné čistenie filtrov vírivky má obrovský vplyv nielen na čistotu, ale tiež na iskru a kvalitu vody vo Vašej vírivke. Ale nie je čistenie filtrov ako čistenie.

Viete, ako sa postarať o vírivku pred dovolenkou?: Odchod na dovolenku býva často hektický a je dosť ťažké na nič nezabudnúť. Nie každý navyše vie, ako sa postarať o vírivku, aby bola aj po príchode v perfektnom stave. Našťastie to nie je tak ťažké!

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *