Vírivka intex chyba E90 – čo to znamená a aké je riešenie?

Vírivka intex chyba E90 – znížený prietok vody = znečistený filter vo vírivke. Ako ho správne čistiť, čím ho nahradiť? Ako túto chybu navždy odstrániť?

Pravidelne čistiť filter vo vírivke môže byť niekedy otravné, ale v dnešnom článku vám poradíme, ako na to.

Zanedbané filtre strácajú filtračnú schopnosť, sú samy o sebe znečisťovateľmi vody vo vírivke, znižujú výkon hydroterapie a životnosť čerpadiel, ktoré sa pri znečistených a zanedbaných filtroch musia oveľa viac namáhať.

Následkom toho elektronika hlási chybu E90 a zvyšuje sa aj hlučnosť vírivky. Filtre čistite dôkladne a pravidelne, zanedbaná starostlivosť vedie k tomu, že vírivka hlási chyba E90 – znížený prietok vody (špinavý filter).

 

Čo presne znamená chyba E90 (často u víriviky Intex) a ako sa jej vyhnúť?

Musíte zaistiť dostatočný prietok vody filtrom, udržiavať filter čistý a vydezinfikovaný. Len tak docielite čistú a zdravú vodu vo vírivke a chyba vírivky intex E90 už vás nebude obťažovať.

virivka intex chyba e90

 

Ako čistiť filtre, aby sa chyba E90 viac nezobrazovala?

Najpraktickejším pomocníkom je masívna sprcha Filter Sprinkler, čistič v tvare U, ktorý s pomocou vysokého tlaku vyčistí všetky záhyby filtračnej tkaniny.

Pohodlne sa drží v rukách a intenzitu prietoku vody môžete nastavovať s pomocou ventilu priamo na rukoväti sprchy. Odporúčame sprchovať filter nad nádobou, aby ste videli splachované nečistoty. Filter sprchujte tak dlho, pokiaľ nebude voda v nádobe úplne čistá. Filter postupne otáčajte a sprchujte, potom ho otočte aj hore nohami a opäť dôkladne osprchujte. Týmto spôsobom dokonale odstránite všetky mechanické nečistoty.

Viac nájdete vo videu v popise produktu.

Po dôkladnom vysprchovaní máte filter vyčistený od mechanických nečistôt. Teraz je nutné prejsť k druhému kroku, ktorým je chemické čistenie a následne skúška správneho fungovania.

Čítajte ďalej, aby ste sa vyvarovali chybám a aby ste mali istotu, že sa chyba E90 na displeji vašej vírivky už neobjaví.

Druhým krokom je chemické čistenie a dezinfekcia filtra. Na hĺbkové uvoľnenie nečistôt, mastnoty a biologického filmu z filtračnej tkaniny je potrebné minimálne 1x za 14 dní (podľa pravidelnosti používania vírivky aj častejšie) použiť Filter Cleaner. Práškový čistič, ktorý rozpustíte v teplej (nie vriacej) vode, a filter necháte v pripravenom roztoku aspoň 1 hodinu, ideálne však cez noc. Potom filter znova dôkladne vysprchujete sprchou Filter Sprinkler.

Vhodná je aj dezinfekcia vyčistených filtrov, ktorá zabráni vzniku plesní pre prípad, že ich nechávate voľne vysušiť. Vyčistené filtre vložte na jednu noc (alebo na 8 – 12 hodín) do vhodnej nádoby s roztokom Kyrol TC (15 ml na 10 litrov vody). Potom filtre vyberte a nechajte voľne vysušiť. Takto budú bezpečne pripravené na ďalšie použitie. Nedostatočné filtrovanie vody môže spôsobovať aj problém kalnej vody vo vírivke.

Tu nájdete článok o tom ako vyčistiť kartušový filter.

 

virivka intex chyba e90

 

Ako otestovať, či je filter dostatočne priechodný a chyba vírivky E90 odstránená?

Pokiaľ máte filter z jednej strany uzavretý, jeho otestovanie je veľmi jednoduché. Ponorte filter závitom hore do vody vo vírivke a ak sa okamžite začne plniť vodou, je čistý a priechodný. Pokiaľ do filtra voda vteká pomaly, filtračná tkanina má v sebe ešte nejaké nečistoty, najčastejšie sa jedná o vodný kameň, železo a pod.

Keď filter čistíte nepravidelne, vodný kameň zachytený medzi stenami filtračnej tkaniny vytvorí jemný hrubý nános a filter doslova zabetónuje. Tento stav je väčšinou neodstrániteľný a je potrebné filter vymeniť za nový, alebo prejsť na externú mikrofiltráciu.

Royal externá mikrofiltrácia spolu s vysokoúčinným multifunkčným filtračným médiom vám zjednodušia prácu a chyba nízkeho prietoku vody E90 bude navždy odstránená.

Nahraďte filtrovanie vody bežným kartušovým filterom za externú mikrofiltráciu, ktorá vám hravo vyčistí vodu vo vírivke, swim spa aj v menších bazénoch. Multifunkčnú mikrofiltračnú náplň ľahko vyperiete v práčke a znížite tak starosti s čistením filtrov a spotrebu chémie na minimum.

 

virivka intex chyba e90

 

Riešením chyby vírivky E90 je externá mikrofiltrácia

– vďaka multifunkčnému mikrofiltračnému médiu odfiltruje všetko od veľkosti 3 mikrónov, pohlcuje baktérie a pachy, v podstate odfiltruje takmer všetko. Boli by ste prekvapení, čo všetko sa v na oko čistej vode ešte skrýva.

– je 7 – 20 x výkonnejší a účinnejší, ako bežné kartušové filtre do vírivky, v závislosti na ich kvalite a viac ako 100x účinnejšie, než filtrácia v nafukovacích vírivkách.

– je veľmi dobrým pomocníkom aj pre majiteľov kvalitných víriviek s kvalitným filtračným systémom v oblastiach s tvrdou vodou a tam kde sa vody zvykne zakaliť.

– je mimoriadne vhodná a užitočná v prvých dňoch po napustení akejkoľvek vírivky. Pomôže vám výrazne eliminovať vodný kameň, vodný kal a všetko čo vo vode nemá byť. Tým mimoriadne šetríte kartušové filtre vírivky, pretože tvrdá voda ich dokáže často krát doslova „zabetónovať“ aj keď vaša snaha o ich čistotu je maximálna.

šetrí čerpadlá, vykurovacie teleso vírivky aj ovládacie ventily.

 

virivka chyba e90

 

 

Veríme, že vám tento článok pomôže pri riešení problémov so zníženým prietokom vody a odstránením závady E90, ktorú najčastejšie spôsobujú znečistené filtre vo vírivke.

Pokiaľ potrebujete poradiť alebo servis vírivky, neváhajte sa na nás obrátiť na 0907 559 466 a z dlhoročných skúseností Vám radi poradíme nie len s úpravou vody vo vírivke.

12 komentárov

 1. Kadlicová Dagmar

  Dobrý deň po vymenení nového filtra stále vypisuje solinator chybu E90

  Odpovedať
  • Welldo

   Pekný deň,

   Predpokladám, že solinátor je zanesený, skúste očistiť sondu.

   Ošetrenie vody solinátorom / chlórom nie je vhodné ani postačujúce.

   Doporučujem prejsť na externú mikrofiltráciu a ako dezinfekciu používať oxid chloričitý napríklad prostriedok Kyrol TC.

   Odpovedať
   • Betka

    Dobrý deň rozbalil a postavili sme vírivku Intex a vypisuje nám hneď chybu E90? Viete poradiť ako pokrualebo vírivku radšej vrátiť?

    Odpovedať
    • Welldo

     Pekný deň,

     Chybové hlásenie môže mať viacero príčin.

     Ak je vírivka čisto nová najvhodnejšie je kontaktovať vášho predajcu.

     Odpovedať
 2. Rado

  Dobrý deň.virivka vypisuje chybu e90,filter som vymenil,a teraz keď zapnem filtráciu vôbec nejde a po pár sekundách zas zasvieti chyba e90

  Odpovedať
  • Welldo

   Pekný deň, pokiaľ chyba nie je v znečistení filtračnej mriežky alebo filtračnej kartuše ako píšete, skúste skontrolovať či nie sú zablokované vstupné a výstupné prípojky na vírivke a filtračnom čerpadle. Pokiaľ ani toto riešenie nepomôže, kontaktujte predajcu kde ste vírivku zakúpili.

   Odpovedať
 3. Paller

  Dobrý deň po zistení že filtrácia je vypnutá chcel som zapnúť ale vypísalo chybu E90 po vymenení filtra stále vypisuje túto chybu, po prefukani stále vypisovalo túto chybu. Po výmene čerpadla ( originál intex) a vyskúšania na sucho stále nešlo čerpadlo a vypísalo ten istý kód . Pritom na displeji funguje všetko aj gombík filtrácia sa zapne na zeleno( aj vzduchové čerpadlo ide ). Chyba môže byt inde? Ďakujem

  Odpovedať
  • Welldo

   Pekný deň, nemám s takýmto problémom skúsenosti. Doporučujem kontaktovať výrobcu alebo predajcu.

   Odpovedať
 4. Nikola Kováčová

  Dobrý deň vypisuje mi chybu 203 čo to môže byť

  Odpovedať
  • Welldo

   Pekný deň, s chybou 203 nemám skúsenosti. Doporučujem kontaktovať predajcu.

   Odpovedať
 5. Petra Svinciakova

  Dobrý den ako sa tá filtrácia dá napojiť na vírivku intex spa?

  Odpovedať

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *