Čistenie filtrov vo vírivke je veľmi dôležité. Možno viac, ako ste si mysleli

Čistenie filtrov vo vírivke je ich majiteľmi často podceňované. Len malý počet z nich ich čistí naozaj pravidelne a dôkladne. Čisté filtre sú však základom pre čistú a zdravú vodu. Navyše vám ušetria na nákladoch na jej úpravu.

Nie každý filter to zvládne

Mnoho lacných a nekvalitných víriviek je vybavených nedostatočne účinnými filtrami. Tie sa skladajú často z nevhodnej filtračnej tkaniny alebo ešte častejšie, z filtračného papiera. Tieto filtre nedosahujú potrebnú schopnosť filtrácie, voda sa preto rýchle zakalí a má nepríjemný zápach.

Ak do takejto vody pridáte chémiu na jej úpravu, prinesie to len krátkodobý účinok a niekedy dokonca žiadny.

Výsledok je taký, že vodu nakoniec treba vymeniť a vírivku vyčistiť. Aj pri častejšej výmene vody sa však celý proces neustále opakuje a majitelia vírivky sa kúpu v množstve chémie.

V biofilme nekvalitného filtra žijú milióny baktérií, ktoré sa vďaka prísunu tuku množia. Oxy tablety či chlórová dezinfekcia a iné prípravky na úpravu vody ich nedokážu zničiť. Takéto filtre neumožňujú dosiahnuť dostatočnú kvalitu vody na kúpanie.

 

 

Kvalitné vírivky sú naproti tomu dodávané s modernými kartušovými filtrami.

Tie sa vyrábajú zo špeciálnej netkanej textílie, ktorá obsahuje milióny mikro otvorov.

Tie najlepšie filtre dokážu odfiltrovať nečistoty s rozmermi menej ako 20 mikrónov. Všetky cudzorodé látky sa zachytia v otvoroch, odkiaľ sa viac nevyplavujú. Ak sú tieto filtre nedostatočne a neodborne čistené, môžu sa tu napevno usadiť baktérie, ktoré vytvoria biofilm. Baktérie sa následne živia čiastočkami tuku či zvyškami pokožky, ktoré vo vírivke po každom kúpaní zostávajú. Ak by sa začali nekontrolovane množiť, voda by sa skazila a mohla by spôsobiť aj zdravotné komplikácie.

V takomto prípade si môžete byť istí, že práve filtre sú hlavnou príčinou, prečo je voda vo vírivke znečistená.

Znečistenie filtrov zároveň znamená vyššiu spotrebu energie na filtráciu aj cirkuláciu vody a prispieva k skráteniu ich životnosti. Preto je veľmi dôležité čistiť filtre vo vírivke pravidelne. Samotná pravidelnosť ale nestačí. Filtre je nutné vyčistiť opatrne a dôkladne.

Čo s tvrdou vodou

V mnohých oblastiach Slovenska je tvrdá voda. Aby sa vodný kameň neusadzoval, môžete používať rôzne technické pomôcky a prostriedky na úpravu vody. Celkom sa ho tak ale nezbavíte.

Voda po napustení vírivky môže byť na pohľad dokonale čistá, no vodný kameň v nej stále je.

Preto je veľmi dôležité počas prvých 14 dní po výmene vody vo vírivke filtre preplachovať aspoň raz za 2 – 3 dni.

Ak máte vo vírivke dva filtre, hlavným z nich je obvykle ten vľavo pri pohľadu z vonkajšej strany vírivky. Druhý filter pracuje len počas zapnutia masážnych čerpadiel. Aby ste predĺžili životnosť oboch filtrov, môžete ich pravidelne striedať. Odporúčame používať aj pomôcku na vystriekanie filtrov. S ňou ich prepláchnete naozaj dôkladne. Pokiaľ nebude prietok vody cez filtre dostatočný, môže sa vám na displeji zobraziť „vírivka chyba E90„.

 

Ani táto pomôcka ale nedokáže z filtrov odstrániť všetky nánosy špiny, tukov a biofilm, v ktorom sa nachádzajú baktérie. To dokáže len bezchlórová chémia. Najlepším prípravkom na čistenie filtrov je SpaBalancer Filter Clean. Tento prostriedok na čistenie filtrov odstráni z filtračnej textílie všetky organické nečistoty a rozpustí biofilm. Podľa intenzity používania vírivky odporúčame filtre týmto prostriedkom čistiť raz za 1 – 3 týždne.

Nezabúdajte na to, že na dĺžku zvoleného intervalu čistenia vplývajú aj iné faktory.

Napríklad tvrdosť vody, možnosť vonkajšieho znečistenia alebo hygiena pred vstupom do vírivky. Najlepšie výsledky a čistú, zdravotne nezávadnú vodu dosiahnete používaním dvoch setov filtrov a ich striedaním.

Ako čistiť filtre vo vírivke

V nasledovnej časti vám v krátkosti vysvetlíme, ako čistiť filtre vo vírivke. Najskôr si pripravte nádobu dostatočnej veľkosti. Je dôležité, aby sa do nej zmestili celé filtre. Naplňte ju vodou tak, aby boli filtre čo najviac ponorené. Najlepšie, ak sú ponorené celé. Do vody pridajte 100 – 200 ml prostriedku SpaBalancer Filter Clean. Presné množstvo, ktoré použijete, bude závisieť od miery znečistenia.

Čím vyššie je znečistenie, tým vyššia by ma dosiahnutie požadovaného výsledku mala byť aj koncentrácia roztoku.

Filtre nechajte takto namočené 24 hodín. Ak nemáte dostatočne veľkú nádobu a nie sú v roztoku ponorené celé, po 12 hodinách ich otočte.

Po uplynutí tejto doby bude potrebné filtre dôkladne opláchnuť vodou, aby ste odstránili všetky zbytky čistiaceho prostriedku. Ak by ste to neurobili, vo vode vo vírivke by sa tvorila nepríjemná pena. Ak používate dva sety filtrov, ponorte tie, ktoré ste práve vyčistili, ešte na 12 hodín do roztoku s prípravkom Ultrashock. Potom ich nechajte vysušiť.

Teraz sú filtre 100 % vyčistené a budú si dokonale plniť svoju funkciu.

Prostriedky SpaBalancer, ktoré považujeme za najlepšiu bezchlórovú chémiu si môžete prezrieť tu.

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Viete, ako sa postarať o vírivku pred dovolenkou?: Odchod na dovolenku býva často hektický a je dosť ťažké na nič nezabudnúť. Nie každý navyše vie, ako sa postarať o vírivku, aby bola aj po príchode v perfektnom stave. Našťastie to nie je tak ťažké!

Ako dosiahnuť, aby bola voda vo vírivke čistá a zdravá?: Čistenie vírivky, a to všetkých jej častí, je veľmi dôležité. Pokiaľ chcete mať istotu, že bude voda vo Vašej vírivke krásne čistá a maximálne zdravá, čistite ju pred každým novým napustením.

Ako vyčistiť kartušový filter do vírivky, swim spa alebo bazéna?: K udrženiu čistej a zdravej vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne nestačí iba správna úprava vody. Veľmi dôležité je tiež pravidelné a dostatočné čistenie filtrov. Ako na to?

Úprava vody mikrofiltráciou vyrieši problémy s kalnou vodou vo vírivke: Pokiaľ zanedbávate úpravu vody, môže Vás čoskoro začať trápiť kalná voda či iné problémy s jej kvalitou. Ako Vám v tomto môže pomôcť úprava vody mikrofiltráciou?

Úprava vody a čistenie filtrov vo vírivke: Dôkladné čistenie filtrov vírivky má obrovský vplyv nielen na čistotu, ale tiež na iskru a kvalitu vody vo Vašej vírivke. Ale nie je čistenie filtrov ako čistenie.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *