Úprava vody a čistenie filtrov vo vírivke

Na čistotu ale tiež na iskru a kvalitu vody vo vírike má veľký vplyv dôkladné a pravidelné čistenie jej filtrov. Nie každé čistenie je však dostatočné.

Začneme od napustenia vírivky čistou vodou. Na Slovensku je v mnohých oblastiach tvrdá voda. Niekedy sa v nej nachádza tiež vyšší podiel železa či iných minerálov. Aj s kvalitným filtrom je veľmi dôležité počas 10 – 14 dní od napustenia  filtre dôkladne preplachovať prúdom vody.

Najlepšie urobíte, ak ich takto prepláchnete každý druhý deň.

Filter vírivky tak bude zbavený vodného kameňa a vy predídete upchatiu väčšiny mikrootvorov filtračnej tkaniny. Upchatím mikrootvorov sa filter vírivky znehodnocuje. Pri zanesení má filter nižší filtračný účinok. Okrem toho tým trpí aj cirkulačné a filtračné čerpadlo, zhoršuje sa hydromasážny výkon a hlučnosť vírivky.

Postup čistenia filtra vírivky v prvých 10 – 14 dňoch od napustenia

1. Z vírivky vyberte filter, vezmite čisté vedro a na hadicu pripojte čistič filtrov. Potom dôkladne vystriekajte každý záhyb filtra. Vo vedre uvidíte, ako veľmi je voda kalná. Keď bude plný, postup opakujte až dovtedy, kým vo vedre nebudete mať celkom čistú a priezračnú vodu.

Tá je znakom, že ste filter vírivky vyčistili naozaj dôkladne od všetkého, čo dokázala voda rozpustiť.

2. Po uplynutí 14 dní už postačí filter vírivky čistiť podľa potreby raz za jeden alebo dva týždne. Interval čistenia bude závisieť od toho, ako často vírivku používate. Pri čistení postupujte podobne ako pri čistení počať prvých 14 dní len s tým rozdielom, že použijete aj prostriedok na čistenie filtrov SpaBalancer, FilterClean Clasic alebo Natural.

3. Keď už máte po opláchnutí filtra prúdom vody vodu vo vedre čistú, použite jeden zo spomínaných prostriedkov na čistenie filtrov. Do vhodnej nádoby si pripravte roztok vody podľa návodu.

Filter ponorte do roztoku na 24 hodín a následne ho znovu dôkladne prepláchnite vodou, až kým nebude celkom čistá.

 

Prípravky SpaBalancer, FilterClean Clasic alebo Natural dokážu dokonale rozpustiť všetky tuky a nečistoty, ktoré zanášajú mikrootvory filtrov. Počas prvých 14 dní sa ale na ich účinnosť bezvýhradne nespoliehajte a vykonávajte aj dôkladné vyplachovanie filtrov od vodného kameňa. A to hlavne vtedy, ak je vo vašej oblasti tvrdá voda. Inak by došlo k upchatiu filtrov.

Ani ten najlepší čistič už potom nedokáže takto zanesenému filtru vrátiť 100 % účinnosť.

Ak nečistíte filter vírivky nad vedrom, nevyčistíte ho dokonale. Pri preplachovaní na trávniku alebo v sprche sa vám môže zdať, že voda z filtra je už dostatočne čistá a skončíte s čistením príliš skoro. Keď však použijete vedro uvidíte, že ani nebudete veriť, koľko nečistôt a vodného kameňa sa z filtra nakoniec vyplaví.

Pri častejšom čistení, približne každý druhý deň, si prácu uľahčíte.

Voda vo vírivke bude pri zachovaní uvedeného postupu stále čistá aj bez použitia chlóru či iných chemikálií. Dôkladné čistenie filtra vírivky navyše znižuje spotrebu dezinfekčných prostriedkov a ušetríte pri ich nákupe. Voda vo vírivke bude okrem toho oveľa zdravšia.

Vyskúšajte si túto čistotu vody aj u nás. Zároveň budete môcť porovnať jednotlivé vírivky, ich pohodlie a hydromasážne systémy.

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Viete, ako sa postarať o vírivku pred dovolenkou?: Odchod na dovolenku býva často hektický a je dosť ťažké na nič nezabudnúť. Nie každý navyše vie, ako sa postarať o vírivku, aby bola aj po príchode v perfektnom stave. Našťastie to nie je tak ťažké!

Úprava vody vo vírivke, bazénoch a swim spa – základné pojmy: Čistá voda vo vírivke, swim spa alebo bazéne sa nazaobíde bez úpravy. S ňou sa spája niekoľko dôležitých pojmov, ktoré je potrebné poznať. Vďaka ich znalostí bude úprava vody jednoduchšia a Vy si svoju vírivku, swim spa či bazén budete môcť užívať dlhšie.

Bezchlórová úprava vody s prípravkami SpaBalancer: SpaBalancer je revolúciou v úprave vody. Tento bezchlórový prípravok si zamiluje skutočne každý! Čo je na ňom tak úžasného a ako sa SpaBalancer podieľa na krásnej, čistej a zdravej vode vo Vašej vírivke, swim spa či bazéne?

Ako vyčistiť kartušový filter do vírivky, swim spa alebo bazéna?: K udrženiu čistej a zdravej vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne nestačí iba správna úprava vody. Veľmi dôležité je tiež pravidelné a dostatočné čistenie filtrov. Ako na to?

Ako dosiahnuť, aby bola voda vo vírivke čistá a zdravá?: Čistenie vírivky, a to všetkých jej častí, je veľmi dôležité. Pokiaľ chcete mať istotu, že bude voda vo Vašej vírivke krásne čistá a maximálne zdravá, čistite ju pred každým novým napustením.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *