Úprava vody vo vírivke, swim spa a bazénoch — porovnanie chlórových a bezchlórových prípravkov

Len v nedávnej minulosti bola za najlepší prostriedok na úpravu vody považovaná chlórová dezinfekcia. Ak sa pýtate, či sa k nej dajú na trhu nájsť vhodné alternatívy, tak práve pre vás je nasledujúci článok. Dozviete sa v ňom tiež, aké sú hlavné nevýhody chlórovej dezinfekcie.

Chlórová dezinfekcia a jej nevýhody

Chlórová dezinfekcia vody má viacero nedostatkov. Niet sa preto čo čudovať, že je čoraz viac nahrádzaná bezchlórovou chémiou. Aké sú teda hlavné problémy, ktoré sa spájajú s dezinfekciou vody na báze chlóru?

1.      Nepostačujúca oxidácia

Podstatou fungovania chlóru vo vode je oxidačný proces, čo je elektrochemická reakcia. Keďže je ale atóm chlóru nestabilný, potrebuje ďalší elektrón. Ten získava z baktérií či iných nečistôt, ktoré sa nachádzajú vo vode. Týmto spôsobom baktérie zabíja.

Chýbajúci elektrón nestačí na zabránenie toho, aby sa aminokyseliny a močovina ďalej oxidovali.

Chlór ich len spúta, no dôjde tak k vytvoreniu novej molekuly, ktorá sa nazýva chloramín (viazaný chlór). Chloramíny ale môžu byť škodlivé.

Pre množstvo chloramínov vo vode je ju potrebné vo vírivke meniť každé dva mesiace. Chlór síce baktérie usmrtí, nedokáže ale z vody odstrániť biofilm, močovinu, či aminokyseliny v podobe tukov a olejov.

2.      Kyselina kyanurová

Aby bol chlór účinný aj niekoľko dní, musí byť zviazaný s kyselinou kyanurovou. Táto kyselina k sebe atómy chlóru priviaže a spomalí ich reakciu. To vedie k postupnej reakcii chlóru. Bez nej by chlór reagoval okamžite a voda by tak vlastne zostala bez dezinfekcie.

Po reakcii chlóru s inými molekulami ale kyselina kyanurová zostáva vo vode a postupne jej koncentrácia rastie.

Pri každom použití chlórovej dezinfekcie je jej vo vode viac. To má nakoniec negatívny vplyv na účinok samotného chlóru. Aby ste sa nadmerného množstva tejto kyseliny zbavili, budete musieť vymeniť vodu.

 

3.      Hladina pH

Prenos elektrónu chlóru na baktérie je elektrický proces, ktorý ovplyvňuje hladina pH vody. Pri vysokej hodnote pH sa obmedzuje schopnosť prenosu elektrónu. Počas 4 – 6 týždňov od napustenia vody postupne úroveň pH stúpa, čo účinok chlóru znižuje. Ak je pH vody napríklad 8, účinnosť chlóru je len 30 % oproti jeho účinku pri pH 7. Preto, aby ste dosiahli dostatočný účinok dezinfekcie, budete jej musieť do vody pridať až 3 x viac.

To znamená 3 x viac chlóru aj kyseliny kyanurovej.

4.      Vysoká teplota vody a jej vírenie

Ako sme už spomínali v predchádzajúcich odsekoch, chlór je nestabilná látka. Keď teplota vody vo vírivke rastie, znižuje sa množstvo obsiahnutého chlóru. Na jeho množstvo vplýva negatívne tiež vzduch, ktorý prúdi z trysiek vo vírivke.

5.      Chlór a ľudská pokožka

Ak vo vírivke, swim spa alebo bazéne používate chlórovú dezinfekciu, iste viete, že sa po kúpeli musíte ísť osprchovať. Pokožka je totiž tak nasiaknutá chlórom, že ho je veľmi cítiť. To je však len problém, ktorý je zjavný každému.

Ďalším problémom je to, čo na prvý pohľad nevidno.

Naša pokožka má pH 5,5, čo znamená, že je mierne kyslá. Tento fakt zlepšuje účinky chlóru. Keď chlór na pokožke začne likvidovať baktérie vo vrchnej vrstve epidermis, nepotrvá dlho a môže sa dostať aj pod ňu. Pokiaľ neviete, že baktérie majú pre našu pokožku veľký význam, nemusí to znieť až tak hrozivo. Pokožka je najrozsiahlejší orgán nášho tela. Práve cez ňu sú z organizmu vylučované toxíny a iné nečistoty. Pre toto vylučovanie je nevyhnutná prítomnosť baktérií. Ak sú vplyvom chlóru zlikvidované, môže sa dokonca stať, že sa ich produkcia zastaví. Následkom toho dochádza k tzv. alergii na chlór. Jej prejavmi sú svrbenie a škvrny na pokožke. Problémom je, že sa táto alergia bežne prejaví až po 2 – 3 rokoch.

 

Čo vám prinesie bezchlórová chémia

Chceli by ste sa uvedených problémov s dezinfekciou vody zbaviť? Riešenie je veľmi jednoduché. Stačí, ak na úpravu vody vo vírivke, swim spa alebo bazéne použijete bezchlórovú chémiu. Bezchlórová chémia SpaBalancer vyrobená na báze minerálov si poradí so všetkými nedostatkami chlórovej dezinfekcie.

1.      Nepostačujúca oxidácia

Prípravok SpaBalancer nepoužíva oxidáciu. Nečistoty a iné cudzorodé látky prirodzeným spôsobom obalí.

Následne sú z vody odstránené pomocou filtrácie.

2.      Kyselina kyanurová

Ak používate prípravok SpaBalancer, nemusíte sa touto kyselinou vôbec zaoberať. Vôbec sa do vody nedostane.

3.      Hladina pH

Účinok prípravku SpaBalancer nie je ovplyvnený hodnotou pH. Bude pracovať pri vyššej aj nižšej hodnote pH.

4.      Vysoká teplota vody a jej vírenie

Teplota nemá na prípravok SpaBalancer žiadny vplyv. Nedochádza tu totiž k premene na plyn. Pri akejkoľvek teplote sa môžete spoľahnúť na jeho 100 % účinnosť.

Rovnako na jeho účinok nevplýva ani vírenie vody.

5.      SpaBalancer a ľudská pokožka

Azda najväčšou výhodou SpaBalanceru je jeho šetrnosť k pokožke. Výsledky dermatologického testovania dosvedčujú, že pri styku s pokožkou nedochádza k žiadnej reakcii k horšiemu. SpaBalancer pôsobí vo vode tak, že z nej odstraňuje minerály a tým znižuje povrchové napätie vody. Tá je potom mäkšia. Aj ľudia, ktorí trpia neurodermatitídou, si môžu pokojne užívať niekoľkohodinový pobyt vo vírivke bez akéhokoľvek vplyvu na kožu.

Zápasíte s problémami s úpravou vody? Kontaktujte nás na niektorom z našich kontaktov a ochotne vám poradíme.

KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk

 

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Ako dosiahnuť, aby bola voda vo vírivke čistá a zdravá?: Čistenie vírivky, a to všetkých jej častí, je veľmi dôležité. Pokiaľ chcete mať istotu, že bude voda vo Vašej vírivke krásne čistá a maximálne zdravá, čistite ju pred každým novým napustením.

Prečo sa vyhnúť používaniu chlórovej dezinfekcie vody vo vírivke?: Dôvodov, prečo nedoporučujeme používať pre úpravu vody vo vírivke chlórové prostriedky, je hneď niekoľko. Máme pre Vás pripravený zoznam 5 negatívnych účinkov, ktoré by Vás mali zaujímať.

Viete, ako sa postarať o vírivku pred dovolenkou?: Odchod na dovolenku býva často hektický a je dosť ťažké na nič nezabudnúť. Nie každý navyše vie, ako sa postarať o vírivku, aby bola aj po príchode v perfektnom stave. Našťastie to nie je tak ťažké!

Úprava vody mikrofiltráciou vyrieši problémy s kalnou vodou vo vírivke: Pokiaľ zanedbávate úpravu vody, môže Vás čoskoro začať trápiť kalná voda či iné problémy s jej kvalitou. Ako Vám v tomto môže pomôcť úprava vody mikrofiltráciou?

Úprava vody a čistenie filtrov vo vírivke: Dôkladné čistenie filtrov vírivky má obrovský vplyv nielen na čistotu, ale tiež na iskru a kvalitu vody vo Vašej vírivke. Ale nie je čistenie filtrov ako čistenie.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *