Prečo sa vyhnúť používaniu chlórovej dezinfekcie vody vo vírivke?

Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré nie je vhodné používať vo vírivke chlórové prostriedky. V nasledujúcom článku si môžete prezrieť zoznam piatich z nich, ktoré považujeme za najviac závažné.

5 x nie pre chlórovú dezinfekciu pre vírivky

Chlór sa bežne používa ako dezinfekčný prostriedok, jeho pôsobenie ale nie je len dezinfekčné. Po jeho aplikácii dochádza vo vode k vzniku nežiadúcich chemických zlúčenín.

Tieto vedľajšie produkty chlóru neprospievajú nášmu zdraviu.

1.      Škodlivé chloramíny

Pri kontakte chlóru s organickými látkami vo vode dochádza k haloformovej reakcii. Vznikajú tak škodlivé chloramíny: dichloramín, trichloramín, monochloramín a trihalogenmetány: chloroform, dichlorbrometan, trichloretan a iné. Ak sa chlór stretne s amoniakom, močom, močovinou a inými amino zlúčeninami, mení ich na chloro-dusíkaté zlúčeniny. A tie vydávajú nepríjemný zápach.

2.      Vzniká chlorofom

Počas anaeróbnych mikrobiologických procesov vzniká vo vírivke navyše metán. Následne dochádza k reakcii medzi chlórom a rozpusteným metánom, čím vzniká chloroform.

Chloroform je považovaný za karcinogénnu látku, teda látku, ktorá môže spôsobovať rakovinu.

 

3.      Alergické reakcie

Chlór sa často používa najmä v plaveckých bazénoch, môže však spôsobiť reakcie ako pálenie a svrbenie očí či pokožky. Okrem toho dráždi sliznice.

Tento účinok je nebezpečný najmä pre malé deti, u ktorých zvyšuje 2 – 4 x riziko astmy.

A to sme ešte nespomenuli nepríjemný zápach, ktorý sprevádza jeho používanie.

4.      Nedostatočná likvidácia biofilmu

Chlór nedokáže zlikvidovať biofilm a tiež riasy vo vode dokáže zlikvidovať len čiastočne. Práve biofilm je veľmi častým problémom vo vírivkách.

5.      Záťaž pre životné prostredie

Spomenieme tiež ekologický aspekt. Používanie chlóru znamená záťaž pre životné prostredie.

Ak ho nebudete používať, prispejete k vlastnému zdraviu aj tvorbe zdravého prostredia pre život na našej planéte.

Ak boli uvedené argumenty dostatočne presvedčivé a chceli by ste namiesto chlóru na úpravu vody vo vírivke používať iné prostriedky, prezrite si našu ponuku bezchlórovej chémie.

 

Ak máte akékoľvek otázky, využite nasledovné kontakty, napíšte nám alebo zavolajte a my vám na ne radi odpovieme.

KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Úprava vody vo vírivke, bazénoch a swim spa – základné pojmy: Čistá voda vo vírivke, swim spa alebo bazéne sa nazaobíde bez úpravy. S ňou sa spája niekoľko dôležitých pojmov, ktoré je potrebné poznať. Vďaka ich znalostí bude úprava vody jednoduchšia a Vy si svoju vírivku, swim spa či bazén budete môcť užívať dlhšie.

Ako dosiahnuť, aby bola voda vo vírivke čistá a zdravá?: Čistenie vírivky, a to všetkých jej častí, je veľmi dôležité. Pokiaľ chcete mať istotu, že bude voda vo Vašej vírivke krásne čistá a maximálne zdravá, čistite ju pred každým novým napustením.

Úprava vody vo vírivke, swim spa a bazénoch — porovnanie chlórových a bezchlórových prípravkov: Ešte donedávna bola chlórová dezinfekcia považovaná za to najlepšie pre úpravu vody. To už však neplatí. Aké sú hlavné nevýhody chlórovej dezinfekcie? A aké sa ponúkajú alternatívy?

Úprava vody mikrofiltráciou vyrieši problémy s kalnou vodou vo vírivke: Pokiaľ zanedbávate úpravu vody, môže Vás čoskoro začať trápiť kalná voda či iné problémy s jej kvalitou. Ako Vám v tomto môže pomôcť úprava vody mikrofiltráciou?

Viete, ako sa postarať o vírivku pred dovolenkou?: Odchod na dovolenku býva často hektický a je dosť ťažké na nič nezabudnúť. Nie každý navyše vie, ako sa postarať o vírivku, aby bola aj po príchode v perfektnom stave. Našťastie to nie je tak ťažké!

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *