Inšpirácia na zariadenie domáceho wellness centra a relaxačnej zóny

Sú dni, kedy si každý potrebuje oddýchnuť a zrelaxovať. Väčšinou je jediná možnosť relaxácie iba cez víkend. Nechce sa vám ísť však do žiadneho wellness centra? Potom tu máme pre vás niekoľko inšpirácií pre vytvorenie vášho wellness priamo v pohodlí domova.

Prečo je potrebné relaxovať?

Existuje mnoho vecí, ktoré nás môžu inšpirovať k vytvoreniu zdravého a vyváženého života. Môže to byť zmena situácie, napríklad narodenie dieťaťa, alebo nová práca, ktorá vyžaduje, aby sme boli doma viac.

Možno sme si prešli ťažkým obdobím a sme pripravení previesť nejaké zmeny. Pokiaľ to je akýkoľvek dôvod, každý z nás má možnosť vytvoriť si vlastnú domácu pohodu.

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme pre naše zdravie urobiť, je jesť zdravé a vyvážené jedlá. To neznamená, že sa musíme vzdať všetkých svojich obľúbených jedál, ale skôr to, že si musíme viac všímať to, čo do tela dávame.

Ďalším spôsobom, ako si doma vytvoriť pohodu, je pohybovať sa. Cvičenie nemusí byť niečo, čoho sa bojíme, môže to byť niečo, čo nás baví. Nájdite si aktivitu, ktorú máte radi, a zaraďte ju do svojej každodennej rutiny. Chôdza, jazda na bicykli, plávanie, joga, tanec. Možností je nekonečne veľa. Proste sa hýbte a bavte sa.

Skvelým pomocníkom pri športovaní je aj swim spa, čo je bazén a vírivka v jednom. Môžete tu relaxovať a užívať si hydromasáž, ale aj zlepšovať kondíciu a výdrž a skúšať rôzne vodné športy. Swim spa je vybavené termokrytom, takže ho môžete využívať celoročne a pretože v ňom nie je nutné vyhrievať toľko vody, pomôže vám ušetriť náklady za energiu.

Musíme sa taktiež starať o svoje duševné a emocionálne zdravie. Toto je možné dosiahnuť mnohými spôsobmi, ale jedným z najdôležitejších je nájsť spôsoby, ako relaxovať a zbaviť sa stresu. Možno je to kúpeľ, čítanie dobrej knihy alebo pobyt v prírode. Keď sa staráme o seba po duševnej a emocionálnej stránke, sme schopní sa lepšie starať o svoje okolie, ktoré nám to vráti.

Vytvoriť si doma wellness životný štýl môžeme všetci. Nemusí to byť zložité ani nákladné. Stačí začať s jednou alebo dvoma vecami, ktoré môžeme každý deň urobiť, aby sme sa o seba starali. Idete do toho s nami? Vaše telo, myseľ a duch vám poďakujú!

Nie je nad to, keď sa po dlhom dni vrátite domov a môžete si oddýchnuť vo vlastnom wellness. Či už sa chystáte dopriať si upokojujúci kúpeľ, osviežujúcu masáž alebo stráviť nejaký čas v saune či parnom kúpeli, mať vlastný domáci wellness môže byť skutočný luxus.

Pokiaľ uvažujete o vytvorení vlastného domáceho wellness aj vy, existuje množstvo spôsobov, ako získať inšpiráciu. Môžete začať tým, že si poprezeráte niektoré z krásnych kúpeľov napríklad na Slovensku či v Česku. Samozrejme nemusíte cestovať ďaleko. Internet v tomto ohľade taktiež dokáže dobre poslúžiť.

Bez ohľadu na to, kde nájsť inšpiráciu, nezabudnite, že najdôležitejšie je vytvoriť priestor, ktorý je úplne zasvätený relaxácii a omladeniu. A tento priestor môže byť pokojne aj vonku, stačí sa pozrieť na niektoré inšpirácie pre príjemnú záhradu a terasu.

 

Zdroj: https://pixabay.com/photos/woman-sauna-spa-wellness-beauty-936549/[/caption]

 

Fínska sauna

Domáca fínska sauna je dokonalým spôsobom, ako sa uvoľniť a relaxovať po dlhom dni. Používanie sauny má množstvo výhod, vrátane zlepšenia krvného obehu, väčšej relaxácie a dokonca má vplyv aj na chudnutie.

Sauny sa vo Fínsku používajú po stáročia a táto tradícia sa dnes využíva po celom svete. Cena fínskej sauny začína na cca 1 200 eur a končí až okolo 8 000 eur. Záleží, aké máte požiadavky.

Pokiaľ ste saunu ešte nikdy nepoužívali, je potrebné vedieť niekoľko vecí predtým, ako začnete.

Po prvé je dôležité vedieť, že sauny sú obvykle veľmi horúce, takže sa naozaj nikam neponáhľajte a uvoľnite sa. Tiež nezabudnite zostať hydratovaní, takže pred saunovaním a po ňom pite dostatok vody.

Aby ste zo sauny vyťažili maximum, je dôležité používať správny typ dreva. Najobľúbenejším druhom používaným vo fínskych saunách je breza, pretože má vysokú tepelnú vodivosť a pri zahrievaní uvoľňuje vonné oleje.

Najdôležitejšia časť sauny je kiuas alebo kamna, ktorá je zodpovedná za vykurovanie sauny. Existuje množstvo rôznych typov kiuas, ale najobľúbenejší je elektrický kiuas. Táto kamna sa ľahko používa a je ju možné zapojiť do akejkoľvek štandardnej zásuvky.

Ďalej je dôležitá teplota vody. Tá by mala byť tesne pod bodom varu a mali by ste ju používať pomaly, aby kamene nepraskli. Potom je čas sa pohodlne usadiť, relaxovať a užívať si teplo.

Pred opustením sauny najskôr vypnite kiuas a potom otvorte dvere, aby časť tepla vyšla von. Následne si dajte príjemnú studenú sprchu alebo skočte do studeného bazénu. To pomôže vášmu telu prispôsobiť sa zmene teploty a zabráni tomu, aby sa vám zatočila hlava.

Fínske sauny sú perfektným spôsobom, ako zrelaxovať a oddýchnuť si. Ďalej majú množstvo zdravotných výhod. Pokiaľ ste saunu ešte nikdy nevyskúšali, nezabudnite sa riadiť spomínanými radami, aby ste si zážitok mohli naplno užiť. Prípadne si skúste prečítať niektoré tipy, ako sa správne saunovať.

 

Vírivka

Vírivka vám doma poslúži nielen k relaxácii, ale môže byť tiež skvelá napríklad pri situácii, kedy organizujete zábavu pre vašich priateľov. Cenové rozpätie víriviek je naozaj široké. Zaobstarať sa dajú už aj za 350-400 eur, ale niektoré modely sa môžu vyšplhať pokojne aj na 8 000 eur a vyššie.

Najskôr sa musíte rozhodnúť, kam vírivku umiestnite. Je dôležité nájsť miesto, ktoré je dostatočne veľké, aby sa doňho vošla vírivka aj prípadný nábytok alebo bytové dekorácie, ktoré budete chcieť pridať pre lepšiu atmosféru. Zvážte tiež, či je vybraný priestor dobre vetraný, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti a prípadnému poškodeniu.

Existuje množstvo veľkostí víriviek, a tak chvíľu potrvá, než nájdete tú správnu pre vás. Skúste si teda spraviť prieskum, aby ste našli tú, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám.

Ďalšia vec je tiež príslušenstvo a funkcie vírivky. Pokiaľ ide o funkcie víriviek, existuje množstvo rôznych možností, napríklad ovládanie pomocou ovládacieho panelu alebo diaľkové ovládanie, ďalej možnosť osvetlenia a chromoterapie pre náladové osvetlenie pod vodou. Tiež je možnosť nastavenia a udržiavania teploty či tvorba bublín a možnosť prepínania medzi tryskami a bublinkovou masážou.

Vírivky vo vašom domove pomôžu zlepšiť kvalitu vášho života. Nielenže majú funkciu relaxačnú, ale taktiež môžu byť skvelým spôsobom, ako sa stretávať a baviť s vašimi hosťami. Nakoniec nezabudnite k vírivke zavesiť pohodlný dámsky župan, aby ste sa doňho mohli zababušiť hneď, ako vyjdete von.

 

Infrasauna

Infrasauna je typ sauny, ktorá využíva svetlo k vytváraniu tepla. Tento typ sauny sa stáva stále obľúbenejším pre domáce použitie, pretože je cenovo dostupnejší než tradičné sauny a je ich možné používať v menších priestoroch.

Aj tu sa cena pohybuje na naozaj širokej škále. Tie najlacnejšie zoženiete od 800 eur. Pokiaľ vám nevadí si priplatiť, nájdete na trhu aj o niečo kvalitnejšie s cenou okolo 6 000-8 000 eur.

Infračervené svetlo používané v infrasaune preniká do tela a zaisťuje hĺbkové a detoxikačné potenie. Infrasauny môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh, zmierniť bolesti svalov a podporiť relaxáciu.

Zakúpená sauna by mala byť dostatočne veľká, aby ste sa v nej mohli pohodlne pohybovať. Tiež hľadajte saunu s časovačom, aby ste mohli kontrolovať dĺžku sedenia. A nakoniec si pred použitím sauny starostlivo prečítajte návod a dodržujte všetky bezpečnostné opatrenia.

 

Zdroj: https://pixabay.com/photos/woman-fun-swimming-swimming-pool-1850709/[/caption]

 

Terapia červeným svetlom

Počuli ste už o terapii červeným svetlom (Redlight Therapy)? Na terapeutické účely sú pri nej využívané LED diódy, ktoré vyžarujú špecifické svetelné spektrum. Každé spektrum svetla má rozdielne liečebné účinky a diódy využívané v terapii červeným svetlom sú vybrané tak, aby priaznivo pôsobili na naše zdravie a krásu. Terapia červeným svetlom pomáha zvýšiť krvný obeh, zlepšuje spánok, pôsobí ako prevencia zranení a urýchľuje liečbu, uľavuje od bolesti, omladzuje a skrášľuje pokožku a mnoho ďalšieho. Je to príjemná forma relaxácie, pri ktorej si nielen oddýchnete, ale ktorá tiež zlepší stav vášho tela i mysle.

Bazén

Domáci bazén je vhodný nielen pre letné mesiace. Predstavte si ten pocit, kedy sa vraciate unavení z práce a doprajete si pár temp vo vašom bazéne. Hneď sa budete cítiť lepšie a doprajete svojmu telu potrebný pokoj a relax.

Bazén môžete využiť nielen pre odpočinok a relaxáciu, ale aj pre vodné fitness čiže aquafitness. Ten sa stáva čím ďalej obľúbenejšou formou cvičenia a športovej aktivity. Vďaka nadnášaniu vody nie je cvičenie v nej tak náročné a aquafitness je skvelým spôsobom, ako zostať v kondícii a ako si šport zamilovať. Viac sa o aquafitness dočítate pod týmto odkazom.

Nadzemné bazény sú obľúbenou voľbou množstva majiteľov domov. Zvyčajne sú lacnejšie než zabudované bazény a je ich možné nainštalovať v oveľa kratšej dobe. Nadzemné bazény sú taktiež výhodnejšie, pretože nemusíte prevádzať trvalú zmenu vášho pozemku. Tie najlacnejšie, väčšinou nafukovacie, štartujú na cene zhruba 50 eur. Bazény s pevnou konštrukciou začínajú cca na 400 eurách.

Na druhú stranu, zabudované bazény v zemi je možné prispôsobiť podľa vašich požiadaviek. Nielenže si môžete vybrať materiál, vrátane betónu, sklolaminátu a vinylu, ale tiež je v ponuke množstvo tvarov. Najdrahšie modely vás vyjdú aj na 3 500 eur a to často nie je počítané s nákladmi na zmenu pozemku.

Vyberať si môžete z radu rôznych tvarov bazénov, vrátane obdĺžnikových, oválnych a voľných. Záleží teda len na vašich požiadavkách a možnostiach. Ďalej nezabudnite na čistení bazénu a kontrolu hladiny pH vody.

Myslite tiež na správny typ bazénového vybavenia. To zahŕňa bazénovú filtráciu, kryt bazénu a bazénový rebrík. Vďaka správnemu vybaveniu môžete udržať bazén čistý a bezpečný. Zaobstarať si môžete tiež niektorú z možností pre ohrev teplej vody, ako je napríklad slnečný panel, vďaka ktorému si budete môcť zaplávať aj v chladnejších mesiacoch.

 

Parný kúpeľ

A čo tak domáci parný kúpeľ? I ten vám pomôže k relaxácii a k omladeniu. Má skvelý vplyv na zlepšenie krvného obehu a pomáha pri prípadných dýchacích problémoch. Nie je to síce najlacnejší variant, všeobecne sa ceny parných sáun pohybujú nad hranicou 4 000 eur, ale jeho benefity sú naozaj lákavé.

Nemusíte však utrácať statisíce za parné sauny. Takýto kúpeľ si dokážete urobiť aj doma za pár eur. Ako na to? Tu je niekoľko tipov, ako z domáceho parného wellness vyťažiť maximum.

Najskôr sa uistite, že miestnosť, ktorú používate na parný kúpeľ, je dobre vetraná. Nechcete byť totiž uväznení v malej a vydýchanej miestnosti. Dôležité je tiež zaistiť, aby bola miestnosť čistá a bez neporiadku.

Ďalej je čas začať plniť vašu vaňu. Dôležitá je teplota vody. Cieľom je, aby bola voda teplá, ale nie príliš horúca. Pokiaľ je voda totiž príliš horúca, môže v skutočnosti spôsobiť, že sa budete viac potiť, čo nie je cieľom.

Pridanie aromaterapie je ďalšie plus. Stačí pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja do vody. Neuškodí ani pridanie epsomskej soli, ktorá pomôže detoxikovať vaše telo a tiež vám zlepší krvný obeh.

Po pridaní aromaterapie je konečne čas na relaxovanie. Dbajte na to, aby ste mali hlavu nad vodou, aby vám nebolo príliš teplo. Behom pobytu vo vani sa tiež uistite, že pijete veľa vody, aby ste neboli dehydrovaní.

Parný kúpeľ si môžete dopriať kedykoľvek a v pohodlí domova. Po skončení kúpeľa sa iba uistite, že ste sa dobre usušili a dbajte na suchú podlahu, aby ste sa napríklad nešmykli. Prípadne si označte niektoré miesta reflexnými prvkami, aby ste lepšie videli na cestu.

 

Zdroj: https://pixabay.com/photos/flower-sauna-wellness-therapy-wood-1884161/[/caption]

 

Svetlo a jeho vplyv

Divili by ste sa, aký veľký vplyv má svetlo na celkovú pohodu vášho tela. Tlmené svetlo vytvára pohodovú a príjemnú atmosféru. Bude sa vám pri ňom oveľa lepšie relaxovať a odpočívať.

Príjemne rozjasní vašu relaxačnú miestnosť tiež nepriame svetlo, ktoré neoslňuje. Svetlo by malo byť mäkké, pokiaľ toto svetlo patrí do miestnosti, kde bude vaša relaxačná zóna.

Teplé biele svetlo vytvára príjemné nažltlé svetlo a je vhodné pre relax. Celkovo prispieva k navodeniu dobrej nálady a lepšej pohody. Modernejšie osvetlenie tiež ponúka zmenu farby pomocou diaľkového svetla. Vďaka tomu môžete meniť farbu podľa aktuálnej nálady a situácie.

K zaujímavému osvetleniu patrí napríklad originálna hviezdna obloha z LED diód, ktoré tiež prispejú k navodeniu správnej relaxačnej atmosféry. Vďaka správnemu osvetleniu je tak váš domáci wellness tým výnimočným zážitkom.

 

Relaxačná zóna

Vytvorením relaxačnej zóny budete mať vaše jedinečné miesto doma, kde si môžete oddýchnuť a zbaviť sa stresu. Nemusí to byť vôbec zložité. Môže to byť jednoduché miesto v podobe pohodlného kresla v pokojnom kúte domu, ale aj zložitejšie, ako napríklad masážny stôl so sviečkami.

Vytvorenie relaxačnej zóny spočíva v nájdení toho, čo vyhovuje vám a vášmu priestoru. Malo by to byť miesto, kde sa cítite pohodlne a kde sa môžete jednoducho uvoľniť. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu začať:

 

Vyberte si pohodlné miesto

Relaxačná zóna by mala byť miestom, kde sa môžete pohodlne posadiť alebo si ľahnúť. Pokiaľ máte masážny stôl, uistite sa, že je na mieste, kde nebudete rušení. Celkovo by relaxačná zóna nemala byť na rušnom mieste vo vašom dome.

 

Pridajte upokojujúce prvky

Relaxačnú atmosféru pomôže vytvoriť upokojujúca hudba, vonné sviečky alebo difuzér esenciálnych olejov, ktoré navodia tú správnu atmosféru a vďaka tomu sa perfektne uvoľníte a oddýchnete si.

 

Tip: Vyskúšajte produkty kvalitnej textilnej galantérie na príjemné zariadenie interiéru svojej oddychovej relaxačnej zóny.

 

Svetlo, nádych, výdych

Mäkké a tlmené svetlo vám pomôže uvoľniť sa a oddýchnuť si. Ďalej obmedzte rozptyľovanie. Vypnite telefón a všetku elektroniku, ktorá by vás mohla rušiť pri relaxácii. Zhlboka sa nadýchnite. Akonáhle sa usadíte, sústreďte sa na uvoľnenie napätia v tele.

Vydržte v relaxačnej zóne aspoň 10 až 15 minút. Naozajstná relaxácia vyžaduje trochu času, preto si na ňu vyhraďte aspoň toľko zmieneného času. Vytvorením relaxačnej zóny sa uvoľníte a zbavíte sa stresu. Zaraďte ju do svojej rutiny a čoskoro sa budete na čas relaxácie každý deň tešiť.

 

Zdroj: https://pixabay.com/photos/scent-sticks-fragrance-aromatic-1431053/[/caption]

 

Ako správne meditovať?

Existuje množstvo rôznych spôsobov, ako meditovať, a neexistuje žiaden “správny spôsob”. Avšak je niekoľko všeobecných pokynov, ktoré môžu byť užitočné pre tých, ktorí s meditáciou začínajú alebo si ju chcú zaviesť ako pravidelnú prax.

Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ako doma správne meditovať:

1. Nájdite si pohodlné miesto k sedeniu alebo ležaniu. Môžete sedieť na stoličke s nohami naplocho na zemi alebo si radšej sadnúť na vankúš na podlahu. Je dôležité, aby ste sa cítili pohodlne a aby bola vaša chrbtica rovná. Oči môžete zavrieť alebo nechať otvorené, podľa toho, čo je vám príjemnejšie.

2. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a nechajte svoje telo uvoľniť sa.

3. Akonáhle sa budete cítiť uvoľnene, začnite zameriavať svoju pozornosť na dych. Jednoducho pozorujte pohyb dychu, ako vchádza a vychádza z nosných dierok. Pokiaľ sa vaša myseľ začne túlať, jemne priveďte pozornosť späť k dychu.

4. Pokračujte v sústredení na dych tak dlho, ako budete chcieť. Možno budete chcieť začať len s niekoľkými minútami a postupne dobu predlžovať.

5. Po skončení sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite a pomaly otvorte oči.

 

Na záver…

Vytvoriť si doma svoje wellness môžete akokoľvek. Niekomu stačí možná sada sviečok, vaňa s penou a voňavé esenciálne oleje. Iný zas potrebuje niečo viac a rád si dopraje plnohodnotný relax, ktorý sa vyrovná, pre ktorý ľudia wellness centrá navštevujú.

S WELLDO si môžete svoje vlastné relaxačné centrum vytvoriť doma jednoducho a rýchlo. Pomôžeme vám nájsť to najlepšie riešenie práve pre vás. U nás nájdete rôzne typy wellness zariadení, ktoré vám pomôžu znížiť stres, zlepšiť spánok, zdvihnúť náladu a zlepšia aj zdravie vášho tela. V našom showroome si môžete zariadenie vyskúšať v plnej prevádzke a na vlastnej koži pocítiť ich blahodarné účinky, porovnať jednotlivé modely medzi sebou a vybrať si ten ideálny pre vaše domáce wellness. Viac informácií o skúšaní nájdete na tomto odkaze.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *