Poznáte výhody využitia fotovoltaiky pre svoj domáci wellness a saunu?

Slnko sa stalo silným zdrojom energie, ktorý dokáže poháňať naše domovy, kancelárie a ďalšie priemyselné odvetvia. Využitím energie tohto obnoviteľného zdroja na výrobu elektriny, znižujeme náš vplyv na životné prostredie. Prečo ho teda nevyužiť?

Ako slnečná energia presne funguje? Aké výhody prináša a ako ju využiť pri vašej domácej saune či wellness kútiku?

 

Spotreba energie dnes

Elektrinu potrebujeme v našich domovoch, aby sme si mohli užívať pohodlný životný štandard. Vykuruje a ochladzuje naše domovy, poskytuje svetlo, nabíja naše zariadenia, napája WiFi a spája nás so zvyškom sveta.

Pri získavaní energie sa mnohé domácnosti aj priemyselné odvetvia vo veľkej miere spoliehajú na verejné elektrárne. Na výrobu elektriny sa využívajú neobnoviteľné a obnoviteľné zdroje.

 • Neobnoviteľné zdroje (uhlie, ropa a zemný plyn) sú prírodné zdroje, ktoré sa po spotrebovaní nedajú nahradiť. Ich ponuka je obmedzená a hoci ich planéta dokáže doplniť, nedokážeme ich dostať späť rýchlosťou, akou ich konzumujeme. Okrem toho je proces premeny týchto zdrojov na užitočnú energiu energeticky náročný.
 • Na druhej strane obnoviteľné zdroje sú prírodné zdroje, ktoré planéta neustále dopĺňa. A tieto obnoviteľné zdroje zahŕňajú solárnu, veternú a vodnú energiu a biomasu. I keď je slnečná energia relatívne moderný obnoviteľný zdroj energie, jej používanie však celosvetovo rýchlo rastie.

V dnešnej dobe je navyše silný tlak na výrazne sa zvyšujúce ceny energií. Ktovie ako sa budú ceny naďalej vyvíjať a hlavne ako to bude s dostupnosťou rôznych foriem (keďže napríklad mnohé formy energií, napr. tuhé palivo je pre bežných ľudí v dnešnej dobe neraz buď nedostupné – uprednostňujú sa dodávky pre firmy, alebo je mnohonásobne drahšie).

fotovoltaika

 

Ako funguje solárna energia

Solárna energia premieňa slnečnú energiu, takže je to zdroj, ktorý je nekonečne dostupný. Pokiaľ bude Slnko svietiť, tento zdroj energie bude existovať. Existujú dva spôsoby, ako môžete premeniť slnečné svetlo a teplo na elektrinu alebo energiu. Prvým je použitie fotovoltaických panelov. Druhá je prostredníctvom solárnych panelov. Tieto solárne technológie zachytávajú slnečné žiarenie a premieňajú ho na užitočné formy energie.

 

Fotovoltaické (FV) panely

Pravdepodobne ste sa stretli so solárnymi panelmi rozmiestnenými po strechách domov alebo kancelárií – alebo možno máte solárne panely na streche vášho domu. Fotovoltaický panel funguje na princípe premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu.

Panely obsahujú fotovoltaické články, ktoré absorbujú energiu zo slnečného svetla, keď na ne zažiaria. Tento proces uvoľňuje elektróny v článkoch a vytvára prúd, ktorý sa prenáša do drôtov. To potom generuje jednosmerný elektrický prúd, ktorý sa premieňa na striedavý prúd.

Výhodou oproti slnečným kolektorom je to, že za pomoci takto vyrobenej elektrickej energie sa dokáže prostredníctvom elektrickej špirály ohrievať aj voda. To znamená, že týmto zariadením sa môžu plnohodnotne nahradiť až dva využívané zdroje. Vstupné náklady sú oproti slnečným kolektorom vyššie, ale vzhľadom na svoj výkon a životnosť sú fotovoltaické panely veľmi obľúbené.

 

Solárne panely

Na rozdiel od FV panelov, ktoré využívajú slnečné svetlo, solárne kolektory sú zariadenia, ktoré výlučne spotrebúvajú slnečnú energiu na výrobu tepla. Používajú sa najmä na ohrev vody, čím sa znižujú napríklad náklady v domácnosti. Toto teplo potom produkuje elektrickú energiu.

Solárny kolektor funguje ako malý skleník, ktorý akumuluje slnečné žiarenie a tým ohrieva vodu. Slúžia aj na vykurovanie bazénov a skleníkov, dokonca môžu vyhrievať aj dom. Oproti fotovoltaickým panelom sú solárne kolektory cenovo výhodnejšie.

Bude vás zaujímať‘: Oplatí sa investícia do solárnych panelov?

 

Fotovoltaika aj pre ohrev sauny a wellness

Originálnym riešením pre ohrev vody vo vašej infrasaune či wellness oáze s vírivkou či swim spa je napojenie na fotovoltaické panely, pri ktorom nevznikajú žiadne straty elektrickej energie, zariadenie pracuje efektívne a zároveň je zabezpečená aj tepelná ochrana a bezpečná regulácia celého systému.

Fotovoltaické panely majú takmer bezúdržbovú prevádzku a jednoduché prepojenie so zásobníkom vody pomocou tenkého elektrického kábla ponúka prakticky neobmedzené možnosti využitia zariadenia v domácnostiach.

Využitie fotovoltaických panelov na ohrev vody je ekologická výroba elektrickej energie. Nepotrebujete žiadne povolenia na pripojenie a nemusíte nakupovať ďalšie prídavné zariadenia. Je to zatiaľ ten najefektívnejší a bezstratový spôsob využitia ekologickej elektrickej energie.

​​Veľkou výhodou pre vás je to, že na fotovoltaický systém môžete od štátu získať dotácie na fotovoltaiku pre rodinné domy a tým bude kúpa aj realizácia vašej fotovoltaickej elektrárne ešte dostupnejšia.

fotovoltaika a sauna

 

Dotácie na fotovoltaické panely

„Zelená domácnostiam“ je projekt, vďaka ktorému budú môcť domácnosti získať príspevok na malé fotovoltaické zariadenie s výkonom do 10 kW.

Podporované sú:

 • malé zariadenia na výrobu elektriny s výkonom do 10 kW (fotovoltaické panely, veterné turbíny)
 • zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú spotrebu energie v rodinnom alebo bytovom dome (slnečné kolektory, kotly na biomasu, tepelné čerpadlá)

Pri výrobe tepla je malým zariadením také zariadenie, ktoré pokrýva spotrebu energie pre budovu užívanú fyzickými osobami na bývanie.

 

Výhody používania fotovoltaiky v domácnosti

Hlavnou výhodou solárneho systému je to, že ide o úplne obnoviteľný zdroj energie a slnečná energia je zadarmo. Tu sú ďalšie výhody používania solárneho systému:

 • Ušetrite peniaze na vysokých účtoch za elektrinu. Fotovoltaický systém vám umožní oslobodiť sa od rastúcich cien elektriny.
 • Výhody daňových úspor a iných stimulov poskytovaných vládou pre zelené domácnosti.
 • Výroba vlastnej elektrickej energie, nie ste odkázaní na distribučnú sieť.
 • Prakticky bezúdržbové zariadenie, s FVE nie sú takmer žiadne starosti spojené s údržbou, pretože fotovoltaický systém funguje sebestačne.
 • Viac možností využitia elektrickej energie aj pre ohrev teplej vody.
 • Pomôžete chrániť životné prostredie. Fotovoltaika je spájaná s nízkymi emisiami.
 • Online dáta / inteligentná domácnosť. Za pomoci mobilnej aplikácie môžete sledovať výkonnosť vašej fotovoltaickej elektrárne.
 • Tipy, ako v domácnosti znížiť spotrebu energie
 • I keď najefektívnejšie viete energiu ušetriť finančne nákladnejšími zásahmi, ako je napríklad výmena okien alebo zateplenie, úspory viete dosiahnuť aj šetrnejším správaním a opatreniami vo vašom každodennom živote v domácnosti.

fotovoltaika a wellness

Ako ušetriť pri vode:

 • Riad umývajte v napustenom umývadle alebo v umývačke
 • Namiesto kúpania vo vani sa osprchujte
 • Počas umývania zubov zastavte vodu
 • Kontrolujte si čas sprchovania
 • Opravte kvapkajúce kohútiky
 • Vyberajte si úsporné sprchovacie hlavice a batérie ( pákové vodovodné a termostatické batérie)
  Zvoľte inteligentnú práčku, ktorá má nižšiu spotrebu
 • Zabezpečte si teplú vodu vďaka energii zo Slnka a ušetrite pomocou slnečného žiarenia
 • Zvyšnú vodu z kanvice nevylievajte. Nechajte ju odstáť a ked’ vychladne, môžete ju použiť na varenie či polievanie kvetov

Ako ušetriť pri elektrospotrebičoch:

 • Uprednostňujte energeticky úsporné spotrebiče, pomôžu vám energetické štítky
 • Práčka by nemala byť preplnená ani poloprázdna
 • Pri praní znížte teplotu vody a používajte úsporné pracie programy
 • Elektrospotrebiče pravidelne odvápňujte
 • Pravidelne odstraňujte námrazu z mrazničky

Solárna energia je čistý, obnoviteľný a jednoduchý zdroj energie. Nikdy vám nedôjde energia a nebudete sa musieť obávať o vysoké účty za elektrinu. Môžete nájsť solárne panely, ktoré vám dokonca pomôžu ušetriť peniaze z dlhodobého hľadiska, preto sa určite oplatí na začiatku niečo investovať. Nakoniec je solárna energia fantastickou voľbou pre váš domov, z ekonomického aj ekologického hľadiska.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *