Termokryt vírivky — 6 vecí čo by ste o ňom mali vedieť?

Termokryt víriviek je dôležitou súčasťou vírivky. Môžete mať pocit, že keď už ste jeden videli, videli ste vlastne všetky. Nie je tomu ale tak a my vám prezradíme prečo.

Aj keď má veľa termokrytov základný koncept štruktúry rovnaký, v niektorých aspektoch sa môžu od seba odlišovať. Pred tým, ako si termokryt kúpite, sa preto sústreďte na nasledovných 6 faktorov, ktorých úlohou je ochrániť vírivku, rodinu aj domáce zvieratá.

1.      Z čoho sa vyrábajú termokryty pre vírivky

Termokryty víriviek sa vyrábajú väčšinou z pevných penových jadier. Tieto sa nachádzajú v plastových puzdrách a vďaka tomu nenasiaknu vlhkosť. Ďalej sú uzatvorené vo vinylových krytoch. Pre jednoduchšie skladanie termokrytu sa vyrábajú tak, aby sa dali sklopiť v závesnom bode. Skosenie smerom od stredu zase pomáha jednoduchšiemu odstraňovaniu vody či napadaného snehu.

2.      Čo sa nachádza pod povrchom termokrytu

Základným prvkom termokrytu je pena. Môže sa pritom jednať o 1, 2 alebo aj viac kusov peny. Od hustoty alebo hmotnosti peny závisí, aká bude energetická účinnosť termokrytu udávaná ukazovateľom R (tepelný odpor). Hustota peny spolu s jej hrúbkou má vplyv aj na zaťaženie alebo hmotnosť, ktorú dokáže termokryt vírivky uniesť bez toho, aby sa penové jadro zničilo.

Vo väčšine prípadov nie je možné, aby termokryt udržal hmotnosť človeka či domácich miláčikov.

Bežne sa stretnete s penovým jadrom s hustotou od 1 do 2 libier. Pritom termokryt s penovým jadrom 1 lb a hustotou 25 kg/m³ bude mať viac vreciek vzduchu. Bude mať tiež nižšiu schopnosť izolácie a nosnosť oproti termokrytu s penovým jadrom 2 lb a hustotou 50 kg/m³.

3.      Rozostup

Dôležitým hľadiskom penového jadra je rozostup alebo zúženie. Aj tento faktor môžu mať jednotlivé termokryty odlišný. V tomto bode môžeme termokryt prirovnať k streche: čím bude viac strmý, tým bude lepší spád. Väčšina modelov je vyhotovená s približne 5 cm zúžením od stredu k okraju. Menšie zúženie nie je dostatočné a mali by ste sa poobzerať po inom modeli. Okrem zúženia skontrolujte aj hrúbku peny na každom konci zúženia. Hrúbka peny vplýva na schopnosť izolácie (R) a záťaž, ktorej termokryt dokáže odolať.

 

 

4.      Správne utesnenie

Aby si termokryt dobre plnil svoju úlohu, dôležité je aj dobré zaistenie, ktoré zabráni prieniku vlhkosti dovnútra. Ak by nasiakol vodou, bude ťažší a ťažko sa bude dávať dole, keď budete chcieť vírivku používať. A nielen to, nasiaknutá pena stráca svoje izolačné schopnosti. To znamená zvýšenie nákladov na prevádzku. Pri najbližšom vyúčtovaní poplatkov za elektrickú energiu by ste potom mohli byť prekvapený ich výškou.

5.      Aké sú pánty termokrytu

Nezabúdajme ani na pánty termokrytu. Nie všetky sú rovnako vyhotovené a práve v ich okolí môže dochádzať k neželaným únikom tepla.

Presvedčte sa preto, že termokryt je skonštruovaný s ohľadom na minimalizáciu tepelných strát aj v okolí pántov.

6.      Konečná kontrola termokrytu

Termokryty sa vyrábajú väčšinou z morského vinylu. Tento materiál je odolný voči plesniam a UV žiareniu, takže dochádza len k minimálnej zmene farebnosti. Z čoho je termokryt vyrobený však neuvidíte voľným okom, preto sa o výrobnom materiáli informujte. Práve morský vinyl je na termokryt najlepšou voľbou.

Väčšina výrobcov má v ponuke široký sortiment farebných odtieňov termokrytov. Budete si ho tak môcť zladiť s dizajnom vášho domu, plota, či iných prvkov exteriéru. Ďalšie rozdiely medzi jednotlivými modelmi môžu byť v celkovej kvalite a pevnosti šitia — môžu mať jednoduché alebo dvojité prešitie. Skontrolujte tiež, či má termokryt izolovaný zakrytý lem a zabudované bezpečnostné zámky. Tie využijete tak pre bezpečnosť detí ako aj za veľmi veterného počasia.

Kvalitný termokryt tvorí bezpečné prostredie pre vaše deti aj domácich miláčikov. Ochráni tiež vírivku a zníži náklady na spotrebu energií. Preto sa oplatí zaobstarať si kvalitný termokryt už hneď pri kúpe vírivky.

Z dlhodobého hľadiska vám počiatočná investícia ušetrí a predídete zhoršeniu stavu vírivky.

Termokryt od MARQUIS – DuraCover disponuje dvojitým izolovaným penovým jadrom. Jeho hustota je viac ako 50 kg/m³ a obsahuje 5 cm penové zúženie smerom od stredu k okraju. Má dvojité šitie a exkluzívne stredové tepelné tesnenie. Tesnenie je umiestnené po celej dĺžke termokrytu a výborne zachytáva teplo. Investícia do kvalitnej vírivky MARQUIS s kvalitným termokrytom od toho istého výrobcu je preto výborným rozhodnutím.

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:
• 4 tipy ako si vybrať vírivku do záhrady: Vírivka do záhrady alebo tiež exteriérová vírivka Vám môže byť veľmi prospešná a užitočná v prípade, že viete, ako a podľa čoho si takú vírivku zaobstarať.
10 otázok, ktoré sa nás pýtate pri nákupe vírivky najčastejšie: Rozumieme tomu, že nákup vírivky nie je jednoduchou záležitosťou, najmä pre laikov. Preto sme pre Vás dali dohromady zoznam najčastejších otázok aj s odpoveďami, ktorý Vám Vaše rozhodovanie pri výbere vírivky uľahčí.
Kvalita, veľkosť, umiestnenie a údržba víriviek: Vírivky majú viac ako tisícročnú tradíciu – a nie je sa čomu diviť. Ich prospešný účinok na naše zdravie bol niekoľkokrát doložený, nehovoriac o úžasnom uvoľnení, ktoré prináša telu aj mysli.
Vitajte vo svete víriviek — komplexný sprievodca pri výbere: Nie ste si istí, podľa akých kritérií vírivku vybrať? Čo je najdôležitejšie a aké parametry je u tak veľkej investície potrebné zvážiť? Nestraťte sa vo svete víriviek a zaobstarajte si skutočne tú najlepšiu!
Vírivka do exteriéru alebo do interiéru — kam ju umiestniť?: Ešte pred zaobstaraním vírivky sa musíte rozhodnúť, kam ju vlastne umiestniť. Je lepšie mať vírivku v interiéri, alebo exteriéri? Akú sú klady a zápory?

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *