Viete, čo všetko si budete musieť pripraviť pred inštaláciou vírivky? Ako vyberiete najvhodnejší priestor pre jej umiestnenie? Aké sú vlastne podmienky pre inštaláciu vírivky?
Na našom blogu si môžete prečítať mnoho článkov, v ktorých si prečítate užitočné tipy a rady pre výber vírivky. Mimo iných tu môžete nájsť aj článok 7 rád na tému: Ako vybrať vírivku, v ktorom sa podrobne venujeme každému kroku pri výbere. V nasledujúcom článku nájdete najmä dôležité informácie o tom, ako vybrať miesto pre vírivku a aké podmienky bude potrebné pripraviť pre jej inštaláciu.
Výber miesta pre vírivku
Ako prvé sa zamyslite nad tým, aké máte vo vašom dome, byte, chate či na chalupe možnosti. Potom si premyslite, či by ste chceli mať vírivku radšej umiestnenú vo vnútri alebo vonku.
Všetky modely, ktoré si u nás môžete vybrať, sa dajú umiestniť v interiéri aj exteriéri.
Pozrime sa na to, v čom sú tieto dve miesta odlišné a aké podmienky pre inštaláciu vírivky by mali spĺňať.
Vírivka v interiéri
Ak sa rozhodnete pre interiérovú vírivku, najhlavnejším bodom príprav je kontrola rozmerov všetkých vstupov, ktorými s ňou budete musieť prejsť. Vopred počítajte s tým, že v budúcnosti ju budete potrebovať vynášať von. Či už pre prípad, že sa ju rozhodnete predať, alebo postaviť do záhrady či na terasu.
Ďalším faktorom je hmotnosť vírivky pri plnom obsadení a naplnení vodou. Tu musíte počítať s váhou približne 450 – 550 kg na 1 m2. Hmotnosť vírivky je dôležitá najmä vtedy, ak si ju budete chcieť umiestniť do podkrovia, na poschodie alebo aj na prízemie v prípade, že sa pod ním nachádza pivnica. Ak by ste si neboli istí, či nie je hmotnosť vírivky pre vaše podmienky privysoká, odporúčame sa poradiť so statikom.
Miestnosť, kde sa bude vírivka nachádzať, musí byť dostatočne vetraná kvôli unikajúcej vlhkosti.
Okrem toho je vhodné, aby sa v nej nachádzala podlahová výpusť vody. Podlaha musí mať tiež dostatočnú hydroizoláciu.
Vírivka v exteriéri
Exteriérové vírivky musia predovšetkým stáť celou plochou na vodorovnom a pevnom základe. Nezáleží pritom na konkrétnom povrchu. Môžete ju postaviť na dlažbu, pokojne aj zámkovú či betón. Nosný rám vírivky je pevne spojený s jej konštrukciou. Pri jej inštalácii nebudete mať k dispozícii žiadne nastaviteľné nožičky, ktoré by vám pomohli doladiť nerovnosť terénu. Zamerajte sa tiež na kontrolu možnosti prístupu k vírivke. Ak chcete mať vírivku na terase, presvedčte sa tiež, že má dostatočnú nosnosť aj pre plne obsadenú vírivku napustenú vodou.
Vírivka môže stáť priamo na podklade, byť napoly alebo celkom zapustená do zeme. Ak sa rozhodnete pre čiastočné alebo úplné zapustenie, myslite na odkanalizovanie priestoru. Dôležité je zachovať dostatok miesta okolo vírivky pre prístup v prípade servisu alebo opravy.
Miesto pre vírivku by malo byť z každej strany väčšie minimálne o 80 cm.
Myslite tiež na to, že umiestnenie priamo pod stromy nie je kvôli padajúcim nečistotám vhodné. Nevyberajte ani miesto, na ktoré priamo dopadajú slnečné lúče. Vírivku môžete postaviť pod pergolu, do altánku, do zimnej záhrady alebo pod iný vhodný prístrešok. Takto ju ochránite pred slnkom i nečistotami.
Podmienky pre inštaláciu vírivky
Pre prívod a odtok vody postačí hadica s priemerom ¾″ alebo 1″. Aj k vonkajšej vírivke môžete doviesť kanalizáciu a vodovodné potrubie, nie je to ale nutné. Hadica je najjednoduchším riešením aj preto, že napúšťanie vírivky vždy prebieha cez priestor, kde sa nachádza filter.
Prívod vody a kanalizáciu neriešte pred tým, ako urobíte konečné rozhodnutie o výbere vírivky a hlavne, nerobte to, pokiaľ si ju nevyskúšate.
Mohlo by sa vám ľahko stať, že si vyberiete konkrétny model, pripravíte si preň miesto a nakoniec zistíte, že sa v ňom necítite dostatočne pohodlne. Následne sa rozhodnete pre iný model s inými rozmermi a budete musieť všetko prerábať.
Požiadavky vírivky na pripojenie do elektrickej siete závisia od príkonu a dĺžky prívodného kábla. Najčastejšie narazíte na 400 V ale môžete nájsť aj 230 či 220 V vírivky. Preto si túto informáciu dopredu zistite. Pri vzdialenosti od zdroja energie viac ako 25 m odporúčame použiť kábel CYKY 5Cx4 a zeleno-žltý vodič CY6. Kábel bude zaisťovať štvorpólový prúdový chránič 25A/30mA a trojpólový istič 20A.
Ak by bol výkon vírivky len do 10 kW a jej vzdialenosť od miesta zapojenia menej ako 25 m, odporúčame nasledovné riešenie: Budete potrebovať kábel CYKY 5Cx2,5, zeleno-žltý vodič CY6, prúdový chránič 20A/30mA a istič 16A.
Pre istotu si ale v obidvoch prípadoch nechajte rezervu 2 – 4 m dĺžky prívodného kábla aj vodiča.
Posledné prípravy
Keď už máte všetko pripravené a vírivka stojí na svojom mieste, vyhľadajte riadiacu jednotku a pripojovaciu svorkovnicu. Na väčšine modelov ich nájdete pod ovládacím panelom. Z pohľadu od ovládacieho panelu naľavo alebo napravo nájdete tiež vstup kábla vírivky.
Prívodný kábel sa nesmie umiestniť do priestoru určeného pre vírivku — musí sa nachádzať na jeho okraji. Ak ešte neviete, aký model si kúpite a aké bude mať rozmery, nechajte si rezervu. Ak by ste si neskôr chceli kúpiť aj iné zariadenie, ako je napríklad záhradná sauna alebo swim spa, použite kábel CYKY 5Cx6. Takto si budete môcť byť istí, že budete môcť zapojiť iné zariadenie bez toho, aby ste museli znovu volať elektrikárov a robiť prípravné práce.
Radi vám s čímkoľvek aj počas príprav pre vírivku pomôžeme. Služby poradenstva vám ponúkame celkom bezplatne. Pokojne nám zavolajte alebo napíšte na našu e-mailovú adresu.
Môžete nás tiež navštíviť v našom showroome a poradiť sa osobne. Pre rezerváciu termínu návštevy prejdite na túto stránku.
KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk
MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:
• Viete, ktoré sú najlepšie vonkajšie vírivky, jacuzzi či spa vírivky?: Viete, prečo si ľudia z celého sveta tak radi kupujú tie najlepšie vonkajšie vírivky Marquis Spas? Aj toto sú ich dôvody…
• Ako si vybrať tú najlepšiu vírivku — krátka „škola víriviek“ pre každého: Vďaka kvalitnému swim spa si užijete ďaleko viac zábavy, relaxácie aj športu. A s naozaj kvalitným swim spa bazénom môžete naviac aj ušetriť – miesto, spotrebu energie aj spotrebu chémie na úpravu vody?
• Náhradné diely a servis víriviek: Nákupom vírivky všetko ani zďaleka nekončí. Dôležitý je tiež záručný a pozáručný servis a dostupnosť náhradných dielov vírivky po celú dobu jej životnosti.
• Kam umiestniť vašu vírivku?: Ešte než si vírivku zaobstaráte, mali by ste sa dôkladne zamyslieť, kam ju umiestnite. Aby sme Vám toto rozhodnutie uľahčili, pripravili sme pre Vás zoznam základných otázok a odpovedí.
• Domáci wellness jednoducho a rýchlo: Výber vhodnej vírivky či sauny dokáže pekne zamotať hlavu. My sme tu ale pre Vás, aby sme Vás týmto mnohokrát náročným procesom previedli – ľahko a bez obáv.
0 komentárov