Počuli ste už o aquafitness?

Vyskúšali ste už niekedy aquafitness? Ide o úžasný spôsob ako využiť vlastnosti vody, akými sú odpor a nadnášanie, a vďaka nim si skvele zacvičiť. Pýtate sa, ako to vlastne funguje?

Výhody aquafitness

Aquafitness je aktívny pohyb vo vode. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že využíva odpor vody. Čím je odpor vody silnejší, tým účinnejšie bude cvičenie. Na cvičenie je voda ako stvorená a aquafitness si môžete vyskúšať nech už ste v akejkoľvek vekovej, či výkonnostnej skupine. Dokonca nie je nevyhnutné ani to, aby ste vedeli plávať.

Práve vďaka využívanému odporu vody je cvičenie vo vode účinnejšie ako klasické cvičenie na suchu.

Dokonca je lepšie aj z hľadiska zdravia, keďže vďaka nadnášavému efektu vody nie sú kĺby a šľachy toľko namáhané.

Aquafitness môžete robiť v hociktorom bazéne, napríklad u vás na záhrade. A zároveň je to spôsob, ako môžete plnohodnotne využiť aj vaše swim spa.

 

Typy aquafitness

Existuje mnoho rôznych typov cvičenia vo vode. Prinášame vám prehľad tých najznámejších

  • aquacycling (aquabiking)– vodná cyklistika. Podľa vašich potrieb ju môžete využiť na rehabilitáciu aj ako kondičný tréning. Na jej vykonávanie slúži špeciálny bicykel.
  • aquawalking (aquajogging, aquarunning)– chôdza alebo beh vo vode, ktoré sa prevádzajú na prispôsobených bežeckých pásoch. Odporúča sa na kondičný aj profi tréning. Stretnúť sa tiež môžete aj s vodným eliptickým trenažérom, ktorý slúži na posilňovanie hornej polovice tela.
  • aquajumping– skákanie vo vode. Na vykonávanie tohto typu aquafitness budete potrebovať špeciálne vyvinuté nerezové trampolíny. Tieto trampolíny nemajú klasické pružiny a ich odrazová sieť je prispôsobená na použitie vo vode.
  • aquastepping– chôdza po schodoch vo vode. Na tento typ cvičenia slúži upravený stepper na aerobic. Stretnúť sa môžete aj s modernejším typom – trampostepom. Táto pomôcka slúži aj na aquastepping aj na aquajumping.
  • aqua pole– vodný pole dance. Vykonáva sa pri tyči so špeciálnou úpravou a spodnou bázou. Je vhodný na rehabilitáciu aj na posilňovanie. Výborným doplnkom k takejto tyči je špeciálny vak. Vďaka nemu získate vybavenie na aquaboxing, čiže vodný box (prípadne iný bojový šport).
  • aquagym– osobitne vyvinutý systém športových pomôcok umožňujúci mimoriadne efektívne cvičenie. Je vhodný na rehabilitáciu a posilňovanie celého tela. Pri tomto type vodného cvičenia sa používajú činky, penové valce a podobne.
  • aquayoga– joga vo vode lepšie rozvíja koncentráciu a stabilitu. Napomáha lepšej relaxácii a uvoľneniu. V lete si môžete navyše vyskúšať tiež paddleboard yogu — jogu na paddleboarde.

 

 

Pokiaľ však nechcete investovať do drahého športového vybavenia na cvičenie do vody, ale predsa len by ste si chceli užívať jeho benefity, je tu ešte jedna možnosť. Na nasledujúce cviky, určené na vykonávanie vo vode, nebudete potrebovať žiadne iné pomôcky či zariadenia:

  • aquapower (aquaback)– podobá sa na klasický kruhový tréning na súši. Je zameraný na posilňovanie celého tela.
  • aquaworkout– ide o aktívny tréning vo vode, ktorý je určený na rehabilitáciu, ale aj na posilňovanie tela, či zvýšenie kondície.

 

Môžeme si dovoliť tvrdiť, že vo vode sa dá vykonávať takmer akýkoľvek šport, na ktorý si len spomeniete. Za zmienku stojí napríklad aquapilates, aquaHIIT, aquasplash, aquadance, aquacircuit či aquabalance.

 

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Viete, aký je zaručený prostriedok proti stresu?: Pokiaľ ste si položili otázku, ako sa zbaviť stresu, znamená to, že ste na dobrej ceste. Hľadáte totiž riešenie problému, ktorý začína ľudstvo v tejto uponáhľanej dobe trápiť čím ďalej častejšie.

Vírivky MARQUIS sú prínosom pre vaše zdravie: Vírivky súu ideálnym miestom, kde sa dá dokonale relaxovať. A nielen to. Tie skutočne kvalitné vírivky totiž zároveň napomáhajú nášmu zdraviu. Viete ako?

10 otázok, ktoré sa nás pýtate pri nákupe vírivky najčastejšie: Rozumieme tomu, že nákup vírivky nie je jednoduchou záležitosťou, najmä pre laikov. Preto sme pre Vás dali dohromady zoznam najčastejších otázok aj s odpoveďami, ktorý Vám Vaše rozhodovanie pri výbere vírivky uľahčí.

5 dôvodov pre cvičenie vo vode: Už dávno neplatí, že cvičenie vo vode (aquafitness) je len pre tehotné a seniorov. Naopak – cvičenie vo vode je vhodné nielen pre ľudí všetkých vekových kategórií, ale aj s rôznymi schopnosťami a výdržou.

Cvičenie jogy vo vírivke: Jóga dopraje nášmu telu uvoľnenie a zdravý pohyb, vírivka zase pomáha telo regenerovať a uspokojuje tiež myseľ. Čo s Vaším telom urobí jóga vo vírivke?

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *