Infrasauny, infrakabíny a infražiariče — dokážu liečiť alebo nám neprospievajú?

O infrasaunách sa tvrdí, že pomáhajú pri detoxikácii, majú omladzujúce účinky a prospievajú ľudskému organizmu viac ako fínske sauny. Čo je na tom pravdy? Pripravili sme pre vás súhrn overených informácií, ktoré sme získali priamo od lekárov.

Aj infrasauny majú svoju minulosť

Na počiatku vývoja infrasáun stáli americké spoločnosti, ktoré chceli dosiahnuť spokojnosť svojich zákazníkov. Už prvé infrasauny v sebe skrývali dômyselne prepracované detaily. Vyrábali sa z kvalitného kanadského červeného cédra a prevažovali v nich infražiariče z kovu a keramiky. Práve tá má vyššiu infračervenú účinnosť a výstup. Okrem kvality používaného dreva sa dbalo aj o kvalitu používaných lepidiel.

Počas výroby prvých infrasáun sa nerobili žiadne ústupky v kvalite ani kompromisy v precíznosti vyhotovenia.

Aká je súčasnosť infrasáun? V posledných desiatich rokoch sa vďaka rozmachu internetu rozmohli online ponuky nekvalitných infrasáun. Títo predajcovia ponúkajú „infrasaunové kontajnery“ bez toho, aby mali aspoň nejaké tušenie o terapeutických a liečebných možnostiach infračerveného žiarenia. Mnohé z týchto produktov sú plné toxických lepidiel a pri ich používaní je dosahovaná vysoká úroveň EMF. Značný problém znamená nielen kvalita prevedenia ale tiež následný servis pre infrasauny.

Aké sú účinky infrasauny na zdravie

Infrasauna prehrieva celý organizmus a bez toho, aby mala nežiadúce vedľajšie vplyvy, prináša množstvo pozitívnych účinkov. Ohrievanie v infrasaune je v porovnaní s inými spôsobmi saunovania navyše najviac účinné pre zdravie. Ak by sme ho porovnali so slnečným žiarením, v mnohom nám práve infražiarenie prospieva ešte viac. Hovoríme pritom o žiarení v kvalitnej infrasaune. Tomu, čo znamená kvalita alebo nekvalita infrasauny, sa budeme venovať nižšie v tomto článku. Teraz sa sústreďme na to, v čom kvalitná infrasauna prospieva zdraviu:

 • pomáha pri liečbe vyvrtnutí, stuhnutosti pohybového aparátu a svalových kŕčoch,
 • prispieva k prečisteniu tukových buniek od škodlivých látok,
 • prináša zmiernenie bolesti,
 • podporuje detoxikáciu od ťažkých kovov, nikotínu, alkoholu a cholesterolu,
 • má posilňujúci účinok na srdcovocievny systém,
 • zlepšuje imunitu a pomáha pri boji s baktériami a vírusmi,
 • zlepšuje celkový zdravotný stav,
 • pomáha pri lupienke, hojení jaziev, ekzéme, akné aj popáleninách,
 • pomáha tiež pri chudnutí — zvyšuje kalorický výdaj, počas jedného saunovania je to až 600 kalórií,
 • pomáha v boji s celulitídou,
 • vylepšuje vzhľad pokožky,
 • podporuje tvorbu endorfínov,
 • prináša lepšie fungovanie všetkých zmyslov,
 • odbúrava stres a zmierňuje únavu.

Okrem týchto účinkov je infrasauna prínosom ešte v mnohých ďalších oblastiach zdravia, a to tak vo fyzickej ako tiež psychickej oblasti.

Jediné, čo musíte urobiť preto, aby ste ich mohli pocítiť aj vy, je pobyt v kvalitnej infrasaune 3 – 5 x do týždňa 30 – 50 minút.

Ako funguje infrasauna?

Na trhu nájdete množstvo infražiaričov, infrapanelov a infraradiátorov. Niektoré sa využívajú ako nový spôsob vykurovania interiéru namiesto klasických radiátorov. Značkou, ktorú môžeme na základe našich skúseností odporučiť, je napríklad PION. Iné modely infraradiátorov sú najvhodnejšie na využívanie na terase alebo v zimnej záhrade. Ich výhodou je, že nemusíte čakať na vykúrenie priestoru — teplo pocítite okamžite. Naproti plynovým horákom alebo elektrickým ohrievačom sú ideálnym riešením. V tejto kategórii je veľmi spoľahlivou značkou Stelar.

Infražiariče, ktoré sa využívajú v infrasaune, pracujú na podobnom princípe. Sú však zároveň veľmi odlišné, preto by ste ich iste nemali zamieňať.

Je rozhodne nesmierne dôležité, aby sa v infrakabíne nachádzali jedine infražiariče určené pre infrasauny. Tieto žiariče musia byť overenými produktami, ktoré sa môžu používať pravidelne a dlhodobo v blízkosti pokožky.

Sú lepšie karbónové alebo keramické žiariče?

V infrasaunách sa najčastejšie používajú karbónové a keramické infražiariče. Oba typy majú svoje pre i proti.

Karbónové infražiariče, inak nazývané infražiariče na báze uhlíka, vydávajú vysokokvalitné infračervené teplo. Toto žiarenie má tiež vhodnú vlnovú dĺžku. Nedostatkom je, že sa teplo vytvára len malom množstve, a preto je nutné, aby bola celá infrakabína doslova obložená týmito žiaričmi. Keďže sa karbónové žiariče nachádzajú pre túto svoju vlastnosť aj v oblasti hlavy, dochádza k jej prehrievaniu. To sa môže nakoniec prejavovať podobne ako úpal. Druhou nevýhodou je, že organizmus je ohrievaný len zozadu a do prednej časti sa teplo dostatočne nedostane. A to sme ešte nespomenuli vyžarovanie nebezpečných EMF a ELF.

V prevažnom počte prípadov, až v 95 %, je to 20 x viac ako stanovená norma.

Keramické infražiariče sú silné a vydávajú množstvo infračerveného tepla. Dokážu dosiahnuť teplotu 300 – 500 °C. Pri takýchto vysokých teplotách hrozí nebezpečenstvo popálenia. Ani napriek vysokej teplote však nedokážu keramické infražiariče prehriať organizmus do hĺbky. Tento typ tiež počas ohrievania kabíny nepríjemne svieti a vyžaruje vysoké hladiny EMF a ELF.

Aké je ideálne riešenie?

Oba spomínané typy žiaričov — karbónové aj keramické, majú svoje výhody i nevýhody. Aby bolo zabezpečené žiarenie vhodné pre liečebné účely, využíva sa ich kombinácia. V súčasnosti môžete na trhu nájsť infrasauny, ktoré používajú práve túto kombináciu, čím je dosiahnutý požadovaný efekt.

Jedinečné miesto si v tejto oblasti zaslúži výrobca infrasáun Clearlight.

V jeho výrobkoch nájdete patentované karbónovo keramické infražiariče, ktoré vyžarujú najkvalitnejšie infračervené teplo. Karbónovo keramické infražiariče sa skladajú z mikro tenkých uhlíkových vlákien a patentovanej keramickej zlúčeniny. Hrúbka uhlíkových vlákien je pritom len 1/1000 hrúbky ľudského vlasu. Tieto infražiariče dosahujú optimálnu vlnovú dĺžku 7 – 10 mikrometrov. Značná časť vlnových dĺžok je 9,4 mikrometrov, čo je hodnota, pri ktorej ľudský organizmus dokáže absorbovať najväčšie množstvo infračerveného žiarenia. Viac sa o infrasaunách Clearlight dozviete v našom článku 10 dôvodov pre kvalitné infrasauny Clearlight.

Pri liečbe pohybového aparátu, jeho stuhnutosti, na zlepšenie artritídy a zmiernenie rôznych druhov bolesti a tiež ako pomoc pri vysokom tlaku pomáhajú tiež špeciálne fullspektrálne žiariče. Tieto žiariče vydávajú krátke, stredné aj dlhé infračervené žiarenie.

 

 

Viete, ako rozpoznáte kvalitnú a nekvalitnú saunu?

Najhoršie negatívne účinky infrasáun sú vysoké dosiahnuté úrovne EMF a ELF, ktoré sú škodlivé pre zdravie. Hodnota EMF a ELF v nekvalitných infrasaunách, ktoré používajú neoverené infražiariče, vysoko prekračuje stanovené normy. V takejto infrakabíne by ste relaxovali uprostred množstva elektrosmogu.

Keď kupujete infrasaunu, mali by ste si preto vždy vyžiadať certifikát. Tieto hodnoty si tiež môžete sami odmerať pri prehliadke infrasauny u jej predajcu pomocou prístrojov na ich meranie, ktoré nájdete na trhu.

Hodnoty EMF a ELF v kvalitných infrasaunách sú merané nezávislými laboratóriami. Zistené hodnoty sa nachádzajú pod stanovenou normou alebo sa rovnajú nule.

Skratka ELF (extrémne nízke frekvencie) označuje intenzitu elektrického poľa s frekvenciou 3 – 30 Hz. EMF (elektromagnetické pole) označuje energetické vlny, ktoré majú frekvenciu menej ako 300 Hz alebo cyklov za sekundu. Táto hodnota sa určuje v miliGaussoch (mG). Bezpečná hranica je 3 mG a menej. Mnoho z lacných infrasáun malej kvality má túto hodnotu až 20 x vyššiu.

Ak by ste pravidelne používali infrasauny s vysokým EMF a ELF, časom by ste sa cítili byť unavení. Ďalšie problémy, ktoré by sa u vás mohli vyskytnúť, sú častejšie nevoľnosti až zvracanie a bolesti hlavy. Takého infražiarenie je potom nevhodné aj pre deti a tehotné ženy, ktorým môže spôsobiť žalúdočné problémy.

Lacné infrasauny majú ešte jednu nevýhodu: pri ich používaní sa uvoľňujú výpary z používaných nekvalitných lepidiel a náterov, ktoré sú na ich výrobu celkom nevhodné.

Po zapnutí ich môžete tiež cítiť. Pôsobením tepla sa z nich navyše uvoľňujú zdraviu škodlivé, prchavé látky. Pri nákupe infrasauny je preto dôležité skontrolovať kvalitu dreva, náterov a lepidiel, z ktorých je vyrobená.

Je pri kúpe infrasauny dôležitá aj cena?

O kvalite infrasauny vám veľa prezradí cena. Lacnejší model v akcii si môžete kúpiť za 2 000 Eur. Od tejto ceny si odpočítame 20 % DPH, po čom zostane cena 1 600 Eur. Toto je základná cena, od ktorej si ešte musíme odpočítať maržu, ktorú si k cene pridal predávajúci. Odpočítať je potrebné tiež náklady na dopravu, balenie, zisk, ktorý má z tohto produktu výrobca a podobne. Súčet týchto položiek je podľa našich skúseností v odbore infrasáun približne 30 %. Ak sa jedná o produkt z Číny, je to ešte viac. Keď si odpočítame týchto 30 %, zostane nám 1 120 Eur.

Zostáva odpočítať cenu za materiál, výrobu sauny, bezpečnostné dvere a kovanie.

Cena materiálu na infrasaunu s rozmerom 150 x 100 cm môže byť minimálne 570 Eur. Pod túto hodnotu sa žiadny výrobca ani pri najlepšej vôli nedostane. Ďalej odpočítame lacné dvere z Číny, ktoré kúpite za 80 Eur. Zostalo nám 470 Eur, čo je bežná cena za 5 až 7 použitých infražiaričov. Jeden z nich vás teda vyjde okolo 80 Eur.

Na základe našich dlhoročných skúseností vieme, že takýto lacný infražiarič bude produkovať vyššie hodnoty škodlivého žiarenia a nemôžete od neho očakávať žiadne zdraviu prospešné účinky.

Rozumieme, že nízke ceny za infrasauny vyzerajú naozaj lákavo. Ak na ne predajca navyše upozorní výrazmi, ako sú AKCIA alebo ZĽAVA, rýchlo si ich všimneme. Chceli by sme vám ale ukázať, čo za takúto cenu získate. Ak zaplatíte 2 000 Eur, doveziete si domov lacnú, ale nekvalitnú infrasaunu. Oplatí sa vám tento nákup?

V prípade, že hľadáte model na chalupu, kde budete infrasaunu využívať len na občasné rýchle ohriatie, tak áno. Alebo ak chatu prenajímate a pridaním infrasauny chcete zvýšiť jej atraktivitu a cenu. Na miesta, kde je infrasauna využívaná len veľmi málo a na krátky čas, si môžete kúpiť aj takýto model. Aj lacný model vás ohreje a pokiaľ netrpíte žiadnymi zdravotnými problémami, jej škodlivé žiarenie vám výrazne neuškodí.

Vezmime však do úvahy, že aj 2 000 Eur nie je až tak málo. Nebolo by lepšie vložiť tieto financie radšej do niečoho, čo bude mať na vás priaznivý vplyv? Kvalitné infrasauny zlepšujú zdravie aj psychické naladenie. Chcete si radšej kúpiť niečo, čo bude nepohodlné a bude to mať nepriaznivé účinky?

Nechceli by ste využívať všetko, čo vám infrasauna ponúka? Neinvestujete len do zariadenia. Kúpa infrasauny je investíciou do zdravia vás a vašej rodiny.

Ak neviete, podľa čoho spoznáte kvalitnú infrasaunu, na našom blogu nájdete články, ktoré vám s jej výberom pomôžu. Dozviete sa z nich, ako si o infrasaune zistíte všetky potrebné informácie o použitých materiáloch, recenzie a referencie, a prečo je dôležitá kontrola certifikátov. Pred konečným rozhodnutím si nezabudnite infrasaunu osobne vyskúšať. Ak nechcete tráviť čas dlhým prieskumom, môžete sa tiež spoľahnúť na naše dlhoročné skúsenosti v tomto odbore. Ak uveríte zisteniam, ktoré sme získali po stovkách hodín strávených v rôznych saunách, pre nás sú najlepšou voľbou v tejto oblasti infrasauny Clearlight. Za ich vysokú kvalitu sme ochotní sa osobne zaručiť.

 

 

V čom je infrasauna oproti fínskej saune výhodnejšia?

Prehriatie a prekrvenie tela vo fínskej saune prispieva k lepšej pohyblivosti svalov a kĺbov, zníženiu bolesti a podpore činnosti mazových žliaz, takže sa spolu s potom vyplavujú z tela nečistoty. Pokožka, končatiny aj mozog sú lepšie prekrvené, dochádza tiež k rozširovaniu a zužovaniu ciev, čo podporuje ich pružnosť.

Saunovanie je vo všeobecnosti jedna z najlepších metód otužovania a pomáha ako prevencia proti mnohým ochoreniam.

Nevýhodami fínskej sauny môžu byť vysoké prevádzkové náklady a dlhší čas na jej vyhriatie. Pre vysokú teplotu pri saunovaní má tiež niekoľko kontraindikácií. O jej použití je preto vždy dobré poradiť sa s vaším lekárom. Kontraindikáciami okrem toho nemusíte trpieť práve teraz, ale môžu sa objaviť až v budúcnosti.

Fínska sauna je veľmi výhodná, preto má tiež množstvo fanúšikov. Aj my si radi užívame jej pohodlie, relax a účinky. Ak ale hovoríme o saune, ktorá je vhodná na domáce wellness, tak by fínska sauna našou voľbou nebola. Na to je oveľa lepšia kvalitná infrasauna.

Používanie infrasauny je pre nižšie teploty bezpečné a vhodné aj pre malé deti a seniorov.

Má len minimálne prevádzkové náklady a potrebuje krátky čas na vyhriatie. Pohodlie infrasauny si môžete užívať už o 10 minút po jej zapnutí. Teplota je počas saunovania konštantná a vy sa už nemusíte zapodievať ničím iným, len vaším relaxom alebo napríklad dobrou knihou.

Výhodou, ktorú infrasauny bez diskusie majú, sú kvalitné infražiariče. Teplo, ktoré vydávajú, sa v mnohom ponáša na slnečné svetlo. V infrasaune však prechádza celým telom a prehrieva ho do hĺbky. Preniká do štruktúry svalov, kĺbov a tkanív.

Infražiarenie pomáha vyplavovať z buniek, hlavne tukových, nečistoty. Práve v tukových bunkách sa ukladá množstvo cholesterolu, ťažkých kovov a toxínov. Infrasaunu oceníte tiež ako prevenciu pred zraneniami alebo regeneráciu po športe.

Ak si doprajete 15 minútový pobyt v infrasaune pred vaším tréningom, vaše svaly budú pružnejšie.

Napriek tomu, že je teplota v infrasaune nižšia ako teplota vo fínskej saune, budete sa v nej oveľa viac potiť. Navyše sa potíte oveľa zdravším spôsobom. Pri potení vo fínskej saune obsahuje pot 95 % vody a 5 % škodlivých látok, ktoré sú spolu s ním vyplavované. V infrasaune je produkovaný pot s obsahom vody len 80 – 85 %. Zvyšok tvoria látky, ktoré pot vyplavuje. Pri potení v infrasaune sa preto telo zbavuje škodlivých látok účinnejšie. Jej prevádzkové náklady sú naproti tomu až 10 x nižšie.

Kvalitné infrasauny sú najjednoduchším, najviac komfortným a najlacnejším prostriedkom na detoxikáciu.

Fínska sauna vás bude stáť viac času aj financií. Vzhľadom na jej nároky na energie, dlhú dobu potrebnú na vyhriatie a krátku životnosť ohrievacích telies je jej prevádzka drahšia. Kvalitná infrasauna bude pre vás pripravená už do 10 minút a jedno saunovanie vás bude stáť len 0,20 centov. Infrasauny Clearlight majú okrem toho doživotnú záruku na všetky súčasti a môžu ich používať všetci členovia rodiny.

Čo o kvalitných infrasaunách a ich účinkoch hovoria odborníci

Sherry A. Rogersová, MD centrum pro environmentálnu medicínu:

„ Som si istá, že priaznivé účinky kvalitnej infrasany sú niečím, čo by si mal pravidelne užívať každý, kto sa stará o svoje zdravie a životný štýl. Kvalitné infrasauny sú viac bezpečné aj znesiteľnejšie ako bežné fínske sauny. Takáto infrasauna využíva teplo, ktoré preniká do hĺbky tkanív, uvoľňuje nahromadené škodlivé látky v tuku a vyplavuje ich pomocou potu.“

Studie British Medical Association:

„U ľudí, ktorí sa v kvalitnej infrasaune saunujú 2 – 3 x do týždňa, dochádza k zníženiu počtu nachladnutí a chrípky až o 65 % v porovnaní s tými, ktorí ju nevyužívajú alebo to robia menej často.“

 

 

Článok „V ohni“, publikovaný v časopise Time a hovorí o udivujúcom objave súvislosti infrasaunovania medzi zápalom, infarktom, Alzheimerovou chorobou, rakovinou a inými ochoreniami. Doktor Brian Clement, riaditeľ amerického Hippocrates Health Institute, v tomto článku hovorí:

„Používať infrasauny, ktoré prispievajú k odstraňovaniu toxínov a iných chemických látok, ktorým sme vystavovaní na dennej báze, je nutné.“

Lekár Toshiki Yamazaki vo svojej knihe The Science of Far Infrared Therapies píše:

„Jednou z príčin, prečo je účinok dlhého infračerveného žiarenia prospešný pri rôznych ochoreniach, je jeho schopnosť odbúravať toxíny. Práve tie stoja za mnohými zdravotnými problémami.“

 

Investícia do kvalitnej infrasauny sa oplatí.

Získate v nej prostriedok, ktorý pomáha zlepšovať fyzické aj psychické zdravie. Kvalitná infrasauna by preto mala byť v každej domácnosti.

 

Rozdiely, aké sú medzi rôznymi infražiaričmi, sú enormné a ťažko je o nich hovoriť. Skôr, ako si kúpite infrasaunu, mali by ste si viacero modelov osobne vyskúšať. Až potom sa budete môcť spoľahnúť na to, že vám bude infrasauna naozaj dobre slúžiť v každom ohľade. V našej skúšobni neďaleko Brna máme pre záujemcov o vyskúšanie pripravených viacero modelov rôznych sáun a infrasáun. Môžete si ich u nás vyskúšať pri plnej prevádzke. Po celý čas vám budeme k dispozícii, aby sme vám poskytli odpovede na všetky vaše otázky a poskytli vám cenné rady. Termín si môžete rezervovať na niektorom z našich kontaktov.

KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk

 

 

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Ktoré infražiariče sú najlepšie — keramické, karbónové alebo iné?: Infražiariče sú vôbec najdôležitejším prvkom v každej infrasaune. Všetko ostatné, snáď ešte okrem kvalitného spracovania infrakabín, je pre liečivé a detoxikačné účely infrasáun menej podstatné. Viete aké infražiariče má mať najlepšia infrasauna?

Najlepšie infražiariče v tých najlepších infrasaunách: Akému typu žiaričov dať prednosť pri zaobstarávaní a prečo? V posledných rokov sa viedli debaty o tom, ktoré infražiariče sú do infrasáun vhodnejšie – či karbónové, alebo keramické. Ako to teda je?

Aké sú negatívne účinky infrasauny: Odhaľte s nami negatívne účinky neoverených infrasáun! Pozrite sa, ako Vám môžu nekvalitné infrasauny ublížiť a prečítajte si, ako môžete svoje zdravie a zdravie svojich blízkych ochrániť.

Aké účinky na zdravie má infrasauna: Výhodou kvalitných infrasáun je, že majú minimum kontraindikácií a zároveň maximum pozitívnych účinkov na naše zdravie. Aké sú to a čo na to hovoria odborníci?

12 účinkov infrasauny pre vaše zdravie: Infrasauna má na naše zdravie veľmi priaznivý vplyv. Zo všetkých liečebných benefitov sme pre Vás pripravili zoznam 12 najdôležitejších. Už viete, prečo je kvalitná infrasauna tak dobrou investíciou?

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *