Ako si vybrať tú najlepšiu vírivku — krátka „škola víriviek“ pre každého

Už viac ako 1 000 rokov ľudstvo využíva priaznivý účinok kombinácie teplej vody a masáže. Vírivky, hot tub a hydromasážne vane odstraňujú napätie a prinášajú oddych telu aj psychike. Ako si ale z ponuky na trhu vybrať ten najlepší model?

Vírivky sú v istej forme ľudstvom používané už celé storočia. Na trhu sú však stále pomerne mladým produktom. Môžeme ich prirovnať napríklad k autám počas 50. či 60. rokov minulého storočia. Ešte stále sú len nedostatočne známe. Vo väčšine prípadov ľudia vedia, že existujú, no nemali možnosť vyskúšať počas dlhšieho času viacero značiek. Stále nie je dostupných dostatok informácií o vírivkách ani ich výrobcoch a nemáme k dispozícii mnoho možností ich porovnávania. Preto sme sa rozhodli napísať túto stručnú „školu víriviek“.

Škola víriviek, v ktorej nájdete všetko o vírivkách

Investícia do vírivky nie je vôbec nízka, preto by sme nakupujúcim radi poskytli dostatok informácií, ktoré by mali pri jej výbere ovládať. Ľudia si často vírivku kupujú len na základe niekoľkých povrchných informácií. Rozhodujú sa podľa svojho laického úsudku, čo však nie je vždy správne. Veľa zlého urobia aj nepoctiví predajcovia, ktorí zákazníkom zámerne a niekedy jednoducho z nedostatočnej vedomosti zamlčia mnoho dôležitého. Zákazník potom dostane nepravdivé a skresľujúce informácie. Predajcovia hodnotia a ponúkajú na vyskúšanie počet trysiek, farbu či rozmery a cenu víriviek.

Toto ale nie sú tie najhlavnejšie kritériá pre výber vírivky.

Najmä cena je pri kúpe vírivky v mnohých prípadoch významným faktorom. To je, samozrejme, celkom pochopiteľné. Problémom je, že predajcovia uvádzajú len zriaďovacie náklady a nespomínajú prevádzkové náklady. Takto sa veľmi jednoducho stane, že si zákazník kúpi vírivku vo výhodnej akcii za nízku cenu, avšak nakoniec za ňu zaplatí počas nasledujúcich rokov niekoľkonásobne viac s porovnaním s drahšou vírivkou od renomovaného výrobcu.

Mnohí výrobcovia sa usilujú vybaviť svoje produkty rôznymi efektnými doplnkami. Tie síce vyzerajú naozaj pekne, no nemajú žiaden dopad na hlavnú funkciu vírivky. Skôr celkom naopak. Často práve tieto efektné doplnky skomplikujú využívanie vírivky, korodujú, sú náročné na údržbu, pretekajú a sú hlučné.

Aby fungovali bez problémov, je potrebné do nich často investovať.

 

Aké sú najdôležitejšie vlastnosti víriviek?

Keď vyberáte vírivku, najdôležitejšie je porovnať 4 hlavné parametre. Ak sa zameriate práve na tieto, môžete si byť istí, že si vyberiete kus, s ktorým budete naozaj spokojní. Kvalitná vírivka vám bude slúžiť desiatky rokov, pričom bude mať len minimálne nároky na údržbu a minimálne náklady. Porovnajte preto nasledovné parametre:

 • pohodlie vo vírivke,
 • kvalita hydromasáže,
 • prevádzkové náklady,
 • kvalita a životnosť.

O každom z týchto parametrov si povieme aj niečo viac.

1.      Pohodlie vo vírivke

Pohodlie ovplyvňuje to, ako často budete vlastne vírivku používať. Majitelia víriviek, ktoré neposkytujú dostatok pohodlia, ich využívajú len málo. Keď si vezmete do úvahy náklady, ktoré vynaložia na ich prevádzku, je to nerentabilné. Ale niet sa čomu čudovať. Ak sa vo vírivke nebudete cítiť príjemne, tak sa nebudete na teplý kúpeľ tešiť.

Namiesto toho, aby ste v nej relaxovali, budete ohľadom vírivky prežívať napätie a stres.

Väčšina z víriviek, ktoré sa predávajú na Slovensku či v Čechách, má jeden alebo aj viac z nasledujúcich problémov:

 1. Plytké sedadlá — keď sa do takejto vírivky usadíte, voda bude siahať len do polovice hrudníka namiesto po krk. Po chvíli kúpania budete mať preto vo vrchnej časti tela pocit chladu. Aby ste sa presvedčili, že vám sedadlá budú vyhovovať, vyskúšajte si vírivku ešte pred jej zakúpením. Aby ste tak mohli urobiť, vírivku si vyberajte v predajni, ktorá ponúka nezáväzné vyskúšanie vírivky. Bez toho, aby ste vo vírivke strávili aspoň dva krát 15 minút, si ju nekupujte. Pri kúpaní si vyskúšajte všetky polohy sedadiel a skontrolujte, či sú dostatočne hlboké. Na to, aby ste si vychutnali dokonalú relaxáciu a kvalitnú hydromasáž, musíte sa vo vírivke cítiť pohodlne.
 2. Zlá ergonómia sedadiel — väčšina víriviek ponúkaných na trhu napodobňuje kvalitné značkové modely. Žiaľ, nie príliš vydareným spôsobom. Dôležitou vlastnosťou sedadiel je aj ich ergonómia, to znamená to, ako zodpovedajú anatómii ľudského tela. Ergonomické vlastnosti sedadiel vám zaručujú, že sa vo vírivke budete cítiť pohodlne a navyše — jej používanie vám nebude škodiť. Naozaj kvalitnú ergonómiu ponúkajú poprední výrobcovia víriviek, ktorí vlastnosti sedadiel konzultujú s fyzioterapeutmi.
 3. Zle zapustené trysky — ak trysky trčia zo stien vírivky, asi je zjavné, že sa na tých miestach nebude dať pohodlne oprieť alebo si ľahnúť. V takomto modeli by ste museli ležať v neprirodzenej polohe. Následkom toho by ste v oblasti chrbtového svalstva pociťovali nepríjemné napätie. To nielen že neprospieva pohodlnému pocitu ale ani zdraviu. Preto je najlepšie si pred kúpou vírivku vyskúšať, aby ste sa presvedčili o tom, že aj tieto jej aspekty vám vyhovujú.
 4. Nebezpečný vstup a výstup z vírivky — nekvalitní výrobcovia šetria aj v týchto oblastiach. Schodíky vyrábajú z lacného materiálu a nie sú kvalitne prevedené. To, že ich ponúkajú ku vírivkám zadarmo, neznamená, že sú menej nebezpečné. Pri výbere vírivky preto pamätajte aj na to, že do nej potrebujete pohodlne a najmä bezpečne vchádzať aj vychádzať.

 

2.      Kvalita hydromasáže

Viete, ako na kvalitu hydromasáže vplýva počet trysiek vírivky? Pri posudzovaní kvality hydromasáže nie je počet tým hlavným faktorom. Oveľa väčší vplyv má správny prietok vody. Vírivka môže mať mnoho trysiek, ak však nemajú dostatočný prietok vody, neposkytne kvalitnú hydromasáž. Ak hľadáte model, ktorý vám poskytne plnohodnotnú hydroterapiu, hľadajte systém trysiek s vysokým prietokom vody a tryskami smerovanými na tie miesta tela a svalových partií, ktoré je potrebné masírovať.

Ako veľmi teda závisí na výkone čerpadla? Na výkone čerpadla závisí aj nie.

Jednoznačným ukazovateľom nie je počet „konských síl“. Vysoký výkon čerpadla, od ktorého závisí sila vystupujúcej vody, musí vedieť tryska aj využiť. Inak by bol celkom zbytočný. Účinnú hydromasáž ovplyvňuje spoločné pôsobenie troch hodnôt, ktoré vytvára pohyb vody. Sú to tlak čerpadla, objem vody, ktorý prechádza potrubím a množstvo vody, ktoré dokáže tryskami prejsť.

Mnohí predajcovia, ktorí vírivky ponúkajú, predávajú modely neznámych značiek a bez kvalitného rodokmeňa. Budú vám ponúkať vírivky s veľkým množstvom trysiek. O čom vám už ale nepovedia je, že do celkového počtu trysiek započítavajú tiež vzduchové otvory, ktoré sa vo vírivke síce nachádzajú, ale ich úlohou je len vytvárať vzduchové bublinky. Nemajú žiadny masážny účinok. Navyše mnoho z trysiek, ktoré vírivka naozaj má, neposkytuje dostatočne silný prúd. Naopak, prúd vody je len veľmi slabý a úzky. Takéto vírivky vám neposkytnú kvalitnú hydroterapiu.

V takýchto vírivkách si tiež nebudete môcť regulovať silu trysiek. Ak by ste ich potrebovali vymeniť, nie je to možné.

Pri výbere vírivky sa riaďte pocitom z masáže. Je to rovnaké, ako keby ste boli u profesionálneho maséra. Ak by vám neposkytoval dostatočne kvalitnú masáž, asi by ste ho už viac nenavštívili. Vírivku, za ktorú ste už zaplatili niekoľko tisíc eur, ale nevymeníte tak jednoducho. Preto okrem ceny vezmite do úvahy aj kvalitu hydromasáže.

3.      Prevádzkové náklady

Predajcovia uvádzajú, aká je spotreba energie daného modelu. Táto hodnota sa meria pri interiérových vírivkách pri teplote vody 36 °C. Ale kúpeľ vo vírivke je najlepšie zažívať pod holým nebom pri teplote vody 37,5 °C. To je teplota pre ideálne prehriatie svalstva. Tento fakt sa však od väčšiny predajcov nedozviete.

Kým zistíte, aké sú skutočné nároky vírivky na spotrebu energie, už je neskoro.

A to sme sa ešte nedostali k tomu, že celkové prevádzkové náklady netvorí len spotreba energií. Okrem elektrickej energie sa sem započítavajú aj prípravky na úpravu vody. Tie tvoria nemalú položku v mesačných nákladoch hlavne pri modeloch bez premysleného a patentovaného filtračného systému. Úprava vody bez kvalitnej filtrácie vás bude stáť finančné prostriedky navyše a k tomu aj váš čas. Budete musieť často merať pH vody, pridávať chémiu na úpravu vody, dezinfekciu a podobne.

Ako príklad uvedieme, ako je úprava vody zabezpečená vo vírivkách značky Marquis. Vírivky Marquis používajú technológiu ConstantClean™. Jej ovládanie sa ponáša na ovládanie tempomatu. Stačí, ak ju nastavíte a o každodennú úpravu vody sa viac nemusíte starať až jeden mesiac. Inak povedané, ak vo vírivke použijete Exclusive ozone systém, neželané prvky budú zničené až trojnásobnou rýchlosťou ako je to pri bežnej dezinfekcii. Využíva sa tu výkonný ozonátor s injektorom Mazzei®. Tento prevádza kyslík na aktívky ozón mimo priestor vonkajšej vírivky.

Nedochádza tak k úniku ozónu nad hladinu vody. Využitie tohto systému je preto celkom bezpečné.

Voda z vonkajšej vírivky prechádza následne priamym dezinfekčným systémom. V ňom sú integrované kazety s prírodnými materiálmi a dezinfekciou. Intenzitu ich pôsobenia si nastavíte podľa kvality vody. Pri celom procese sa nemusíte ničoho obávať. Je celkom bezpečný a nedochádza k neželanému podráždeniu pokožky. Nebudete dokonca cítiť ani žiadny zápach. Software SmartClean™ filtruje vodu automaticky pod každom použití. Filtračné cykly si je možné nastaviť aj podľa toho, ako často vírivku využívate. Systém Vortex skimmer filtruje všetku vodu z vírivky, to znamená aj z jej dna. Podľa konkrétneho modelu prefiltruje celý objem vody 60 – 160 x za deň. Tento fakt výrazne znižuje potrebu čistenia povrchu vírivky.

 

Princíp fungovania:

 1. Skimmer Vortex zachytí všetky povrchové nečistoty, ako sú zvyšky kozmetiky či iné. Tieto sa zachytia vo filtračných kartušoch, kde sú zlikvidované.
 2. Bezpečnostné odsávanie odčerpáva vodu aj z priestoru nôh.
 3. Nútený obeh smerom dohora zabezpečí, že voda sa premiešava, recirkuluje a filtruje. Všetky usadeniny z dna vďaka tomu prejdú filtráciou. Takýmto spôsobom sa prefiltruje až 91 000 litrov vody denne.
 4. V ďalšom kroku je voda nasmerovaná do primárnej vývevy.
 5. Voda prechádza tepelným telesom cez systém Highflow.
 6. Ozonátor s injektorom Mazzei® prevedie kyslík na aktívny ozón mimo priestoru vírivky.
 7. Všetky nečistoty aj baktérie sú zlikvidované oxidáciou. Ozón sa premieňa znovu na kyslík.
 8. Kyslík a prebytočný ozón sú privedené späť do vody špeciálnym potrubím.
 9. Voda okrem toho prechádza zabudovaným dezinfekčným systémom. Tu je upravená dezinfekciou a prírodnými minerálmi.

 

Tieto fakty znamenajú ďalšie znižovanie nákladov. Správne upravená voda vydrží vo vírivke aj 1 rok. Pre bežných vírivkách ju ale budete musieť meniť oveľa častejšie. Zaplatíte preto navyše aj za samotnú vodu a energie na jej ohrievanie. Celkové mesačné náklady kvalitných víriviek nie sú vyššie ako 30 Eur. Do tejto sumy nepočítame len náklady na energie. Započítavame do nej aj náklady na pozáručný servis a opravy počas celej doby životnosti vírivky.

Z tohto uhla pohľadu je kvalitná vírivka, ktorú zakúpite za vyššiu cenu, nakoniec lacnejšia ako lacná vírivka kúpená vo výhodnej akcii, pri ktorej budete mať vyššie prevádzkové náklady.

 

4.      Kvalita a životnosť

Naozaj kvalitné vírivky majú všetky funkcie, ktoré sa postarajú o kvalitnú hydromasáž a dokonalú relaxáciu. Tieto funkcie a časti vírivky sú patentované a majú životnosť niekoľko desiatok rokov. Kvalitné vírivky od overených výrobcov ponúkajú výber originálnych doplnkov. Samozrejmosťou sú amortizované náhradné diely. Kvalitná vírivka vám ponúkne všetko, čo má vírivka poskytnúť. Nepotrebuje žiadne zbytočné efekty, ako je vysoký počet trysiek, použitý akrylát, rôzne farebné svetielka a podobne.

Ktorý dom alebo byt bude lepší ako ten, v ktorom bývate? Taký, ktorý má 200 okien, 100 radiátorov či umývadiel alebo 100 svietidiel? A nebolo by lepšie mať auto s 500 konskými silami, 200 litrovou nádržou či 40 okienkami a 12 rýchlosťami? Alebo je dôležitejším faktorom výberu výška nákladov na prevádzku, dostupnosť servisu, doplnkov a náhradných dielov či pohodlie pri jeho používaní?

Rovnaké je to aj pri výbere vírivky.

Dúfame, že vám tieto informácie pomohli a máte teraz jasnú predstavu, ako si vybrať vírivku. Myslite na to, že niet nad osobnú skúsenosť. U nás si môžete vírivku vyskúšať celkom nezáväzne. Na vlastnej koži sa môžete presvedčiť o kvalite modelov od osvedčených výrobcov.

Na akékoľvek ďalšie otázky vám radi odpovieme na niektorom z našich kontaktov.

KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Elektronika, srdce a mozog kvalitných víriviek — viete, ako vírivky fungujú?: Elektronika tvorí na prvý pohľad „neviditeľnú“ čásť celej vírivky. To však neznamená, že nehrá dôležitú rolu – práve naopak.

Pergola k vírivke — je vôbec potrebná?: Možno ste aj vy pri hľadaní tej správnej vírivky narazili na obrázky víriviek s pergolou. Pokiaľ ste si kládli otázku, či pergoulu pre svoju vírivku tiež potrebujete, a aké má prípadné výhody, tu ponúkame odpovede.

7 rád na tému: Ako vybrať vírivku: V tomto článku Vám predstavíme 7 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako si kúpite vírivku, aby Vaše investície neboli len peniaze vyhodené von oknom!

Vitajte vo svete víriviek — komplexný sprievodca pri výbere: Nie ste si istí, podľa akých kritérií vírivku vybrať? Čo je najdôležitejšie a aké parametry je u tak veľkej investície potrebné zvážiť? Nestraťte sa vo svete víriviek a zaobstarajte si skutočne tú najlepšiu!

Prečo je dôležitá cena vírivky: Vírivka cena a vírivky cena sú najvyhľadávanejšie slovné spojenie pri kúpe vírivky. Cena a rozpočet totiž hrajú pri jej výbere skutočne dôležitú rolu.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *