5 prínosov hydroterapie pre zdravie

Vedeli ste o tom, že vírivka má priaznivé účinky na zdravie? Hydroterapia je odporúčaná mnohými expertami a môže vám pomôcť vo viacerých aspektoch.

Keďže hydroterapia patrí medzi spôsoby liečby, odporúča sa pred tým, ako s ňou začnete, konzultácia s lekárom. Ten vám poradí, ktorý typ hydroterapie je pre vás najlepší. Najčastejšie odporúčaná však býva liečba vo vírivej vani, ktorá môže byť riešením mnohých problémov.

 

1.   Relaxácia pre odbúranie stresu

V dnešnom svete je stres jedným z najviac závažných problémov, ktorý ovplyvňuje dokonca aj naše zdravie.

„Až 90 % lekárov sa počas liečby pacientov zaoberá problémami spojenými so stresom.“

(Paul J. Rosch, M.D., F.A.C.P., 1991)

 

Dospelí majú najčastejšie problémy so stresom, ktorý súvisí s ich prácou. Stresu sa však nevyhnú ani deti, teenageri, študenti a dôchodcovia.

Podľa štúdie, ktorá bola vykonaná Americkou psychologickou asociáciou, tvrdí až 61 % dospelej populácie, že stresu je veľmi dôležité sa venovať a riešiť. Žiaľ, len 35 % z nich v tejto oblasti naozaj niečo pre seba aktívne robí. Táto štúdia poukazuje tiež na to, že stres je prvotnou príčinou viacerých ochorení. Súvisí s mnohými fyzickými aj psychickými problémami. Za všetky spomenieme len niekoľko veľmi závažných, ako sú depresia, mŕtvica, infarkt, poruchy imunity, vysoký krvný tlak a autoimunitné ochorenia. Stres okrem toho vplýva na kvalitu pokožky, trávenie a kvalitu spánku. Jeho následky môžu viesť až k neurologickým poruchám, dokonca Parkinsovonej chorobe. Dobrou správou je, že tak ako existuje mnoho príčin stresu, máme k dispozícii aj riešenia pre jeho zvládnutie.

Vírivka prinesie možnosť relaxácie pre telo, dušu i myseľ.

Počas kúpeľa v teplej vode pocítite úľavu od každodenných starostí a stresu. Masážne trysky pocit pohody a odpočinok ešte znásobia, pomôžu uvoľniť všetko nahromadené napätie a na chvíľu dokonale vypnúť. Niektoré vírivky sú vybavené tiež doplnkovými funkciami, ako sú upokojujúce fontány, aromaterapis a možnosť počúvania hudby.

2.   Pomoc pri artritíde

Dnes poznáme viac ako 100 foriem artritídy. Nadácia pre artritídu uvádza, že vírivka môže pri niektorých jej formách priniesť úľavu. Sú to osteoartritída, reumatoidná artritída a fibromyalgia. Pôsobenie vztlaku vody a tepla pomáha zmierniť bolesť a stuhnutosť, ktoré sú hlavnými príznakmi tohto ochorenia.

Ponorenie do teplej vody zvyšuje teplotu tela. Cievy sa jeho pôsobením rozširujú a zlepší sa cirkulácia krvi. Okrem toho voda nadnáša, čím pomáha hybnosti pohybového aparátu. Masážne trysky pôsobením teplej vody a vzduchu dôkladne premasírujú miesta, na ktorých je to potrebné a doprajú napnutým svalom odpočinok.

Vodoliečba je prospešná aj na sprievodné príznaky, akými sú únava, depresia či bolesť.

3.   Vírivka pre lepšiu kvalitu spánku

Nedostatok spánku nám neprospieva. Chronická nespavosť a bdenie však trápi čoraz väčšiu časť populácie. Ak nie sme dostatočne odpočinutí, nedokážeme sa dobre sústrediť a nepodáme výkon, ktorý by sme potrebovali. Na základe toho sa znovu zhoršuje kvalita spánku. Dlhodobý nedostatok spánku potom vplýva na náš zdravotný stav.

Porúch spánku poznáme približne 90 druhov. Ich prejavom je zvýšená ospalosť počas dňa, ťažké zaspávanie, časté prebúdzanie v noci a nadránom. Z dlhodobého hľadiska sa k poruche so spánkom môžu pridružiť aj iné problémy. Rastie riziko depresie, vysokého krvného tlaku, mozgovej príhody, infarktu, obezity a cukrovky.

Odporúčania lekárov sa nesústreďujú len na predpísanie liekov pre kvalitnejší spánok. Odporúčajú tiež dodržiavať každovečerný rituál pre zaspávanie. V tomto prípade je veľmi dôležitá rutina, ktorej doplnkom môže byť pobyt vo vírivke.

Pre kvalitný spánok sú výbornými prostriedkami vírivka spolu a aromaterapiou.

Teplý kúpeľ navodzuje v organizme prirodzenú mechaniku spánku. Ak si doprajete pred odchodom do postele 20 minút vo vírivke, pomôže vám to odplaviť nahromadený stres a úzkosť. Bude sa vám o to ľahšie zaspávať aj lepšie spať počas celej noci.

 

4.   Zmiernenie bolestí

Najčastejšou príčinou návštevy u lekára je bolesť a najčastejšou príčinou dlhodobej invalidity je chronická bolesť. Bolesti môžu mať mnoho príčin a tiež sa liečia mnohými spôsobmi. Bolesť môže byť následkom zranenia, môžu vás trápiť chronické bolesti pohybového aparátu alebo je prejavom ťažkej každodennej práce.

Úľavu od bolesti vám môže priniesť pravidelný pobyt vo vírivke.

Pôsobením teplej vody sa napätie v celom tele zmierňuje, svaly sa uvoľnia a dochádza k zníženiu intenzity bolesti. Teplá voda zlepšuje cirkuláciu krvi, čím pomáha aj pri bolestiach hlavy, menštruačných a chronických bolestiach. Cvičenie vo vode, tzv. aquafitness prospieva tiež tým, ktorí kvôli problémom svalov či kĺbov nemôžu kvôli bolesti cvičiť na suchu. Niektoré modely víriviek majú zabudované špeciálne umiestnené trysky, ktoré poskytnú uvoľňujúcu masáž konkrétnym oblastiam svalov.

5.   Príjemný čas s rodinou

Moderný svet je plný povinností a starostí, ktoré nás nútia neustále sa naháňať. Niekedy preto môže byť problém nájsť si dostatok času na svoju rodinu či priateľov a dokonca aj samých seba. Aj s týmto vám môže pomôcť vírivka. Predstavte si, aké je to ponoriť sa na 20 minút do teplej vody a nič nemusieť. Pozeráte sa na oblaky na oblohe či hviezdnu oblohu. Takýto čas sa nedá ničím nahradiť. Po čase zistíte, že na pobyt vo vírivke nie je až také ťažké nájsť dostatok času. Iste si radi pozvete aj priateľov, aby si ten úžasný pocit vychutnali s vami.

Ak vás trápia každodenné problémy ako bolesti, stres, nemôžete zaspať alebo si neviete nájsť čas na priateľov, vyskúšajte si kúpiť vírivku.

Uvidíte, že tak ako milióny spokojných vlastníkov vírivých vaní, ani vy si nebudete vedieť vírivku vynachváliť.

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Vírivky MARQUIS sú prínosom pre vaše zdravie: Vírivky súu ideálnym miestom, kde sa dá dokonale relaxovať. A nielen to. Tie skutočne kvalitné vírivky totiž zároveň napomáhajú nášmu zdraviu. Viete ako?

4 spôsoby, ako vírivka zlepšuje stav pokožky: Vírivka má blahodárne účinky na naše zdravie a tiež na stav našej pokožky. Aké účinky to presne sú? A čím je spôsobené, že na nás vírivka pôsobí tak dobre?

Ako pomáha vírivka pri chudnutí: Pred nedávnom bola vydaná štúdia, ktorej výsledky sú považované za veľký prelom v oblasti znižovania hmotnosti. Vedci totiž zistili, že pobyt vo vírivke môže mať veľmi podobné účinky ako 1 hodina behania.

Viete, kedy je najvhodnejší čas na kúpeľ vo vírivke? Bude mať naň čas?: Máte už vírivku doma, ale nemáte na ňu čas? Alebo o jej kúpe ešte len uvažujete a nie ste si istí, kedy do nej budete chodiť, ako často ju budete používať a či sa Vám investícia do vlastnej vírivky vôbec vyplatí? Prinášame Vám 5 našich tipov, kedy je kúpeľ vo vírivke najlepší!

Vitajte vo svete víriviek — komplexný sprievodca pri výbere: Nie ste si istí, podľa akých kritérií vírivku vybrať? Čo je najdôležitejšie a aké parametry je u tak veľkej investície potrebné zvážiť? Nestraťte sa vo svete víriviek a zaobstarajte si skutočne tú najlepšiu!

 

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *