4 kroky ako si naplánovať terasu alebo záhradu pre vírivku

Plánujete úpravu exteriéru? Alebo sa chystáte na výstavbu novej terasy? Premýšľate nad tým, ako zrenovovať vaše vonkajšie priestory? Ak nechcete platiť za služby záhradného architekta, no chcete byť s výsledkom spokojní, je tu jednoduchý návod, ako na to. Postačí dodržať len štyri kroky.

Najmä po zime, keď sa vonku začína topiť sneh, možno len točíte hlavou nad tým, čo všetko sa pod ním objaví. Pravdepodobne nikomu sa nechce každý rok investovať množstvo energie a času na renovovanie poškodených miest. A to zvlášť vtedy, ak by ste namiesto toho radšej trávili čas so svojimi blízkymi alebo odpočívali.

Pomôže vám správny výber bezúdržbového materiálu.

Infračervené kúrenie na terase vám navyše umožní využívať terasu nielen v lete ale aj v chladnejšom období. Nasledovné tipy vám pomôžu využívať ju naplno podľa vášho želania. Myslite na ne, keď budete navrhovať, renovovať alebo stavať váš exteriér.

Krok 1: Kde plánovanie terasy začať

Začnite, ako sa hovorí, „od podlahy“. V tomto prípade to bude platiť doslovne. Na výber pritom máte z viacerých materiálov, ako sú betón, kamenina, drevo či žula. Vyberajte podľa kvalitatívnych vlastností ale aj dizajnu. Celý vonkajší priestor by mal byť zladený, aby nepôsobil chaoticky.

Ak v interiéri domu prevažujú drevené prvky, drevo bude ideálnou voľbou aj na terasu.

Dosiahnete tak elegantné prepojenie vnútornej a vonkajšej časti domu. Ak máte vo vnútri koberce, môžete si na terasu vybrať napríklad kamenný koberec, ktorý k nim svojou štruktúrou zapasuje.

Krok 2: Nábytok a ostatné prvky terasy

V druhom kroku sa zamerajte na záhradný nábytok a iné veci, ktoré by ste na terase chceli mať. Dôležité je, aby ste si premysleli, ktoré prvky budú fixné a ktoré mobilné. Ak napríklad snívate o zabudovanom ohnisku, myslite na praktické hľadisko — v takomto prípade je dôležité vybrať voľne stojaci nábytok. Pevne zabudovaný nábytok nebude vhodný. Niektorí z jeho užívateľov by boli vystavení dymu bez možnosti úniku.

Okrem uvedeného myslite tiež na to, že úlohou fixných prvkov je vymedzenie a rozdelenie priestoru v exteriéri.

Krok 3: Využite výhľad

Vonkajší priestor je jedinečný tým, že nemá steny. Preto sa v tomto kroku sústredíme na jednu z najkrásnejších výhod vonkajšieho priestoru, ktorou je výhľad. Práve výhľad je veľmi dôležitý, ak chcete dosiahnuť celkový pozitívny dojem. Z miest na sedenie by mal smerovať do celej záhrady, aby ste si mohli v pokoji užívať pohľad na prírodu.

Krok 4: Nezabudnite na detaily

K dokonalosti vašej terasy už teraz chýbajú len posledné detaily. Využili ste ako podlahovinu čistý betón? Vyskúšajte zvýrazniť vstavané prvky mozaikou vo vzájomne zladených farebných odtieňoch. V prípade prírodného dekóru môžete použiť okruhliaky.

 

 

Budete využívať terasu najmä na sociálne vyžitie? Nadovšetko si užívate posedenie s rodinou, priateľmi či susedmi na terase? Premýšľate, ako vytvoriť ešte zaujímavejší priestor? Máte predstavu o mieste, kde budete spolu radi tráviť čas a neviete, aké detaily vybrať, aby do vášho priestoru dokonale zapadli?

Skúste si vo vašom exteriéri predstaviť krb alebo vírivku.

Dôležitým pravidlom je nenatesnať do malého priestoru príliš veľa vecí. V tomto prípade platí, že „menej je viac“. Aj správne vybrané farby a jednotný štýl dokážu malé zázraky. Vytvoríte tak príjemnejší pocit, ako keď sa budete snažiť použiť o najviac prvkov a terasa bude vyzerať prepchato a neútulne.

Vyberte si farebnú schému, ktorej sa pri vytváraní celého dizajnu terasy budete držať. Ak máte radi jemné farby, pokúste sa ich oživiť drobnými detailmi. Ak ste, naopak, vybrali žiarivé farby, na podlahu a miesto na sedenie vyberte neutrálne odtiene.

Vďaka tomu získate priestor na vyhranie sa s farbami bez toho, aby ste riskovali, že výsledok bude pôsobiť priveľmi rušivo.

Ak máte záhradu s veľkým trávnikom, ktorú nevyužívate na šport či hranie pre deti, bude vhodným miestom na vytvorenie kvetinového záhonu s drobnými krami a bylinkami. Celý exteriér môžete rozdeliť na viacero zón podľa vašich potrieb. Môžete si vytvoriť zónu na grilovanie a stolovanie aj zónu na nerušený oddych. Zamyslite sa tiež nad vysadením stromov, ktoré vám pomôžu jednotlivé zóny od seba oddeliť. V letnom období vám okrem toho poskytnú príjemný tieň.

 

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

 

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *