Objavte tajomstvo zdravého a spokojného života!

Na náš pocit šťastia, spokojnosti či zdravia vplývajú rôzne hormóny. Vedeli ste, že ich uvoľňovanie môžete podporiť?

Ak sa poobzeráte okolo seba, iste narazíte na mnoho receptov ako na zdravý a spokojný život. Niektoré z nich môžu na prvý pohľad pôsobiť len ako prázdne marketingové reči, ktoré vás majú povzbudiť pre zakúpenie niektorých produktov. Pozrime sa teda namiesto toho na medicínsky overené fakty.

V istých situáciách sa v našom tele uvoľňujú hormóny. O niektorých z nich ste už iste počuli. Napríklad dopamín a serotonín, ktorým inak hovoríme hormóny šťastia.

Endorfíny patria medzi prirodzené látky utlmujúce bolesť.

Hormónom lásky a zamilovania je oxytocín. Počas nepríjemných situácií náš organizmus produkuje kortizol a epinefrín, ktoré sa inak nazývajú aj stresové hormóny. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme bližšie na tie z uvedených hormónov, ktorých tvorbu by ste zaiste chceli podporiť. Poradíme vám, ako sa postarať o to, aby vo vašom tele vládli práve „dobré“ hormóny.

1. Serotonín pre lepšiu náladu

Úlohou serotonínu je potlačiť depresívne a stresové stavy. Znižuje hladinu podráždenia a prispieva k zlepšeniu nálady. Zlepšuje aj komunikatívnosť a podporuje chuť tráviť čas v spoločnosti. Naša spokojnosť sa potom prenáša i do našich vzťahov.

 2. Dopamín pre uvoľnenie

Vplyvom dopamínu sme uvoľnenejší a máme viac síl na dosiahnutie stanovených cieľov. Dostatok dopamínu pocítite ako nárast motivácie, zlepšenie koncentrácie a sústredenia. Aj náročné úlohy v práci budete vďaka tomu riešiť ľahšie a rýchlejšie.

 

3.    Endorfíny proti bolesti

Endorfíny sú prírodné lieky, ktoré pomáhali proti bolesti už našim predkom počas doby kamennej. Endorfíny tlmia bolesť. Pravekí ľudia mohli vďaka nim uniknúť pred divými zvieratami aj napriek nastupujúcej bolesti. Ich úlohu oceníte tiež dnes.

Endorfíny sa uvoľňujú v tele počas telesnej námahy a cvičenia.

Práve tieto hormóny nám pomáhajú zvýšiť výkon a dosiahnuť lepšie výsledky.

4.    Oxytocín — hormón lásky

Oxitocín sa často nazýva hormónom lásky. K jeho uvoľňovaniu dochádza pri láskyplnom fyzickom kontakte a tiež pri pôrode. Tento hormón podporuje pocit dôvery voči iným osobám. Vnímame ho ako náklonnosť, čím posilňuje naše vzťahy a sociálne kontakty. 

Ako na uvoľnenie týchto hormónov vplýva vírivka

Uvoľňovanie týchto hormónov môžete dosiahnuť viacerými spôsobmi. Pomáha blízky kontakt s milovanou osobou, cvičenie, relaxácia a oddych. Ich uvoľnenie podporuje aj vírivka vďaka hydroterapii. Ak si do vírivky pozvete rodinu a priateľov, pocítite navyše nával serotonínu. Počas kúpeľa v teplej vode sa v organizme zvyšuje hladina endorfínov a ich uvoľňovanie počas následného cvičenia je oveľa intenzívnejšie.

Hydroterapia vo vírivke navyše pôsobenie všetkých týchto hormónov maximalizuje.

Preto ich pozitívne účinky pocítite oveľa silnejšie. Čo by bolo lepšie ako dopriať si po náročnom dni plnom stresu a fyzickej námahy horúci kúpeľ a s hydromasážou?

 

Ak ste po prečítaní tohto článku zatúžili po vírivke, ktorá by vám pomohla dosiahnuť vytúženú spokojnosť a šťastný život, prečítajte si aj náš článok 4 tipy ako si vybrať vírivku do záhrady.

Ak máte akékoľvek otázky, využite nasledovné kontakty. Neváhajte sa na nás obrátiť s čímkoľvek, čo by ste sa chceli opýtať. Radi vám odpovieme.

KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk

 

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

Prečo by ste si mali vybrať infrasaunu Clearlight: Uvažujete o kúpe sauny a nie ste si istí, ktorá je tá najlepšia? Pripravili sme pre Vás súhrn otázok a odpovedí, prečo si zaobstarať to najlepšie, čo súčasný trh so saunami ponúka – infrasaunu Clearlight.

5 prínosov hydroterapie pre zdravie: Nie ste si istí, či má virivka skutočne tak priaznivé účinky? Hydroterapiu doporučujú aj samotní lékari a oblastí, kde Vám môže pomôcť, je hneď niekoľko!

Ktoré vírivky, swim spa bazény a infrasauny sú najlepšou voľbou pre vaše domáce wellness?: Otáča sa Vám zo všetkých značiek a jednotlivých modelov víriviek, sáun či swim spa bazénov hlava? Máme pre Vás niekoľko základných rád, s ktorými to zvládnete!

Domáci wellness jednoducho a rýchlo: Výber vhodnej vírivky či sauny dokáže pekne zamotať hlavu. My sme tu ale pre Vás, aby sme Vás týmto mnohokrát náročným procesom previedli – ľahko a bez obáv.

Blahodarné účinky hydroterapie: Teplá voda upokojuje telo aj myseľ. Priaznivý vplyv teplej vody na fyzické aj psychické zdravie človeka poznali už v starom Grécku, Ríme aj v starodávnom Japonsku.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *