Vitajte vo svete víriviek — komplexný sprievodca pri výbere

Chceli by ste si vybrať vírivku, ale neviete ktorú? Aby ste sa vo svete víriviek nestratili a vybrali si tú najlepšiu, pripravili sme pre vás krátkeho sprievodcu. Dozviete sa, čo je pri kúpe vírivky to najdôležitejšie a aké parametre by ste mali pri takejto veľkej investícii porovnávať.

1.   Prečo sa rozhodnúť pre vírivku, hot tub alebo jacuzzi?

Kvalitné vírivky nie sú lacným produktom. Je preto pochopiteľné, že nad tým, či si ju kúpite, budete potrebovať premýšľať. Aby sa vám lepšie rozhodovalo, či do kúpy investovať alebo nie, odpovedzte si na nasledovnú otázku: Čo vlastne od vírivky očakávate?

Vírivka je premysleným spojením teplej vody a prúdenia vzduchu. Vďaka tomu vám ponúka predovšetkým možnosť príjemnej relaxácie.

Práve oddych je v dnešnom uponáhľanom svete jedným zo základných prvkov zdravého životného štýlu.

Dostatok odpočinku vplýva na fyzické aj psychické zdravie. Upokojenie a uvoľnenie vo vírivke sa dostane nie len mysli ale aj celému telu a unaveným kostiam, kĺbom a svalom. Kúpeľ vo vírivke pomáha pri bolestiach aj niektorých zdravotných problémoch. Kvalitnú hydromasáž v teplej vode využívajú tiež profesionálni športovci. Investícia do vírivky je síce dosť vysoká, stane sa však investíciou do zdravia celej vašej rodiny aj vášho vlastného. Rozhodnutie, či sa vám táto investícia oplatí, je po zvážení týchto faktorov už len na vás.

2.   Kam umiestniť vírivku

Vírivku môžete umiestniť do interiéru aj exteriéru. Miesto, ktoré vyberiete, bude závisieť od konkrétnych priestorových možností. Ak sa rozhodnete pre interiérovú vírivku, vopred myslite na potrebu odvetrávania vlhkosti a odvlhčovanie miestnosti.

V prípade, že máte dostatok priestoru vonku, lepším riešením bude umiestniť vírivku na terasu, do altánku či zimnej záhrady.

Zážitok z kúpeľa pod hviezdnou oblohou je nenapodobiteľný. Aj vonkajšiu vírivku je možné využívať po celý rok. V zimnom období iste oceníte tzv. sauna efekt. Ten spočíva v tom, že sa po kúpeli vo vode s teplotou 38 °C ocitnete na výrazne chladnejšom vzduchu. Sauna efekt prospieva zdraviu a podporuje imunitu.

3.   Akú veľkosť vírivky zvoliť

Veľkosť vírivky závisí od počtu osôb, ktoré ju budú naraz využívať. Vo všeobecnosti sú vhodnou voľbou modely pre 3 – 6 osôb. Vírivky vám okrem hydromasáže a relaxácie poslúžia aj ako miesto na stretnutie s rodinou a priateľmi.

 

4.   Priaznivé účinky vírivky

Vírivky, vírivé vane, hydromasážne vane či jacuzzi sa objavujú v našich domácnostiach čoraz častejšie. V súčasnosti môžeme hovoriť o tom, že zažívajú rozmach, aký zažívali v 90. rokoch bazény. Kvalitná vírivka vám poskytne hydromsáž celého tela, využijete ju na relaxáciu, chromoterapiu alebo aromaterapiu. Ak si vyberiete kvalitnú vírivku, môžete sa vopred tešiť na pohodlie a oddych, ktoré vám poskytne. To všetko si budete môcť užívať s minimálnymi nárokmi na úpravu vody a starostlivosť o vírivku.

Kvalitné vírivky majú navyše nízke prevádzkové náklady a ich životnosť je až 30 rokov.

5.   Hydromasáž alebo perličková masáž — ktorú vybrať?

Dnes sa s klasickou perličkovou masážou už v kvalitných vírivkách nestretnete. Namiesto nej vo vírivke nájdete prepracovaný patentovaný hydromasážny systém. Vďaka jeho funkciám si budete môcť presne nastaviť silu masáže aj miesto, kam ju zacielite.

Môžete si zvoliť tiež ľahkú relaxačnú masáž celého tela. Táto je lepšia ako klasická perličková masáž.

Niektoré modely ponúkajú aj perličkovú masáž, no po jej nastavení prúdi do vírivky spočiatku studená voda. Nie pre každého to môže byť príjemné. Niektorí výrobcovia tento problém chceli vyriešiť pomocou kompresorov s vyhrievaním. Tie ale vodu ohrejú len čiastočne a okrem toho zvyšujú spotrebu energie. Kvalitné vírivky, ktoré majú odborne prepočítanú hydrodynamiku, tieto nedostatky nemajú.

6.   Cenové hladiny vírivkek. Kedy je cena podozrivo nízka?

Na trhu nájdete mnoho víriviek za rôzne ceny. Rozdiely sú aj niekoľko tisíc eur. Pozrime sa preto na ceny víriviek bližšie.

Cena vírivky je tvorená cenou materiálu a jednotlivých komponentov. Čím kvalitnejšie materiály aj komponenty vírivka má, tým vyššia bude aj jej cena. Kvalitné vírivky, v ktorých si môžete dopriať naozaj kvalitnú hydromasáž, sú ergonomicky tvarované a pohodlné. Pri používaní majú minimálne nároky na údržbu aj úpravu vody. Okrem toho vynikajú nízkymi nákladmi. Životnosť kvalitnej vírivky je až 30 rokov.

Nekvalitné vírivky majú oveľa kratšiu životnosť. Ich majitelia sa navyše často stretávajú s menšími aj väčšími problémami.

Ich opravy znamenajú navyšovanie nákladov na prevádzku, ktoré sú už aj bez toho oproti kvalitným modelom vyššie.

Cena vírivky u serióznych predajcov zahŕňa rôzne služby. Patria sem poradenstvo a pomoc pri výbere vírivky, možnosť konzultácie o jej inštalačných nárokoch aj prípravu projektu pred umiestnením vírivky. Okrem toho je v cene zahrnutá doprava a nainštalovanie vírivky vrátane jej napustenia vodou a uvedenia do prevádzky. Samozrejmosťou je zaškolenie o obsluhe a spôsobe úpravy vody. Od seriózneho predajcu by ste k vírivke mali dostať štartovací set pre úpravu vody a termokryt. V rámci poskytnutej záruky budete mať k dispozícii záručný servis a po jej uplynutí aj pozáručný servis.

Nebudete mať tiež problém s dostupnosťou náhradných dielov.

Všetky tieto služby vám zaručí každý značkový predajca. U tých predajcov, ktorí ponúkajú vírivky „bez mena“ za podozrivo nízke ceny sa s takýmito službami nestretnete. Výber značky, pri ktorej si navyše môžete zistiť všetky informácie o ponúkaných produktoch, vám zaručí, že za svoje peniaze nekupujete „zajaca vo vreci“. Spoľahlivých predajcov spoznáte tiež podľa toho, že si u nich môžete vírivky bezplatne a bez záväzku vyskúšať. Predajcovia, ktorí vyskúšanie neponúkajú, majú pravdepodobne čo skrývať. U nich je preto lepšie vírivku nekupovať.

Cenová hladina kvalitných víriviek začína na sume 5.700 Eur. To nie je malá čiastka.

Ako sme však písali v predchádzajúcich riadkoch, táto investícia sa už pri kvalitných produktoch nebude navyšovať.

Ak sa ale rozhodnete pre 3 x lacnejší model, vopred počítajte s tým, že vám bude slúžiť 3 x kratšie. Okrem toho budete mať vyššie náklady na prevádzku. Tie výšku počiatočnej investície navýšia o stovky až tisícky eur. Z uvedeného vyplýva, že kúpiť hneď na začiatku drahšiu no zároveň kvalitnejšiu vírivku, je lepšou voľbou.

Ak nemáte dostatok financií na kvalitnú vírivku, je vhodné zamyslieť sa nad tým, či nie je lepšie ešte chvíľu s kúpou počkať, aby ste si nasporili dostatočný obnos. Alebo vám môže pomôcť, ak zľavíte z niektorých nárokov, ktoré na vírivku máte a vyberiete si napríklad model pre menej osôb. Prípadne ušetríte kúpou modelu s menším počtom doplnkov. Niektorí predajcovia tiež ponúkajú kvalitné vírivky v zľave.

Aj takýmto spôsobom si môžete kúpiť luxusnú vírivku o niečo lacnejšie.

A na záver tejto témy ešte jedna vec. Mnoho výrobcov víriviek má v ponuke niekoľko modelových radov. Medzi nimi nájdete modely s rôznou veľkosťou, cenou a kvalitou. Značkoví a naozaj kvalitní výrobcovia ponúkajú vírivky rôznych modelových radov s rovnakou kvalitou. Rozdiely sú len vo veľkosti, tvare či výbave, materiál a kvalita komponentov zostávajú rovnaké. Takto si môžete kúpiť lacnejší no rovnako kvalitný a spoľahlivý model.

7.   Ako často používať vírivku?

Odpočinok vo vírivke si môžete dopriať pokojne každý deň. Dopredu sa ale informujte o tom, či nemáte zdravotné kontraindikácie, pri ktorých by to nebolo vhodné. Vo vírivke môžete stráviť 30 minút alebo aj viac. Všetko záleží len na vás.

Kvalitnú vírivku s kvalitnou hydromasážou si obľúbite natoľko, že sa vám z nej nebude chcieť vyjsť von.

Niekedy sa vám možno bude chcieť z vírivky na chvíľu odísť a ochladiť sa a potom sa do nej znovu vrátite.

8.   Ako často je potrebné meniť vodu vo vírivke?

To, ako často budete potrebovať meniť vodu vo vírivke sa odvíja od viacerých premenných:

  • zabudovaný systém úpravy vody vo vírivke,
  • chémia na úpravu vody, ktorú používate,
  • koľko osôb a ako často vírivku používa,
  • aká je hygiena pred vstupom do vody.

Bežná prevádzka vírivky v rodine bude vyžadovať výmenu vody 2 – 3 x ročne. Tento údaj platí pre kvalitné vírivky. Pri nekvalitných modeloch to bude až 8 x ročne.

Platí, že čím je vírivka viac kvalitná, čím pravidelnejšie čistíte filtre a čím lepšiu hygienu dodržíte pred kúpeľom a zároveň čím lepšiu starostlivosť o vodu používate, tým dlhšie bude voda vo vírivke čistá.

Takto šetríte náklady na vodné a stočné, energiu na ohrev napustenej vody a chémiu na jej úpravu.

Nekvalitné vírivky často nie sú vybavené dnovou výpusťou alebo je výpusť umiestnená nad dnom. To sťažuje vypúšťanie vody z vírivky. S takýmto vylievaním vody sa vám nebude chcieť často namáhať. Preto aj umiestnenie takej zdanlivej maličkosti, ako je dnová výpusť môže byť znakom kvalitného výrobcu.

9.   Správna úprava vody vo vírivke

Výrobcovia kvalitných víriviek myslia tiež na nenáročnú starostlivosť. Preto sú kvalitné vírivky vybavené prepracovaným filtračným a čistiacim systémom.

Ten sa postará o samočistenie dna vírivky a filtre sú vybavené antibakteriálnou zložkou.

Akrylát kvalitných modelov má povrchovú úpravu Microban®. S ohľadom na častosť využívania vírivky bude stačiť, ak vymeníte raz za mesiac až dva náplň dezinfekčného prostriedku a raz za tri až štyri mesiace náplň minerálov. Lacné vírívky majú nároky na starostlivosť o veľa vyššie. Takmer každý deň je potrebné merať pH vody, čistiť dno a často tiež dávkovať dezinfekčné prostriedky.

10.   Starostlivosť o vírivku v zime

Vírivku môžete pokojne využívať po celý rok, a to aj vonkajšiu vírivku. Ak by ste ju v zime nechceli využívať, môžete ju zazimovať alebo nastaviť teplotu vody na protimrazový režim. Ak sa rozhodnete pre zazimovanie vírivky, bude potrebné najskôr vypustiť všetku vodu. Týka sa to aj vody z čerpadiel a potrubí. Toto vypustenie môže urobiť servisný technik alebo aj vy, avšak len po podrobnom zaškolení. Ak si nie ste istí, že to zvládnete, radšej nechajte vypustenie na odborníka.

Na škody, ktoré by mohla spôsobiť voda v potrubí kvôli neodbornému zazimovaniu, sa nevzťahuje záruka vírivky.

 

11.   Ako vysoké sú prevádzkové náklady vírivky

Prevádzkové náklady vírivky sa skladajú z niekoľkých zložiek. Prvou je spotreba energie na ohrievanie vody. Výška tejto zložky nezávisí od výkonu ohrievacieho telesa. Nemôžete automaticky predpokladať, že čím vyšší bude jeho výkon, tým vyššie budú aj prevádzkové náklady vírivky. Veľa totiž závisí od intenzity prietoku a objemu vody, ktorá ním preteká.

Kvalitné vírivky s dômyselným systémom potrubia sú skonštruované tak, aby najvyššie množstvo vody, ktoré ohrievacím telesom preteká, odoberalo čo najviac tepla.

Osvedčení výrobcovia vám ku svojim produktom doložia aj energetické certifikáty.

Druhou zložkou prevádzkových nákladov sú komponenty vírivky, ako termokryt, podhlavníky a trysky. Aj tu budú náklady závisieť od ich kvality. Kvalitná a menej vybavená vírivka bude mať nižšie náklady na prevádzku ako nekvalitná vírivka s väčšou výbavou. Viete prečo? Ide tu o životnosť nekvalitných komponentov. Tie vydržia bez problémov slúžiť najviac dva roky. Cena, ktorú za ich výmenu zaplatíte môže dosiahnuť až čiastku 1.100 Eur. V prepočte na mesiac je to 45 Eur.

Okrem toho sa v každej vírivke nachádzajú aj iné súčiastky, ktoré časom budú potrebovať servis.

Napríklad ohrievacie teleso, čerpadlá alebo riadiaca jednotka.

Prevádzkové náklady ďalej tvorí chémia na úpravu vody, vodné a stočné a elektrina na ohrev. Prevádzkové náklady lacných a nekvalitných víriviek môžu po spočítaní všetkých týchto zložiek narásť až do 200 Eur. Naproti tomu pri kvalitnej vírivke sú náklady len do 30 Eur. Tento fakt vám môžeme dosvedčiť aj na základe našich vlastných skúseností.

Ako vidno na uvedenom príklade, prevádzkové náklady vírivky budú v mnohom závisieť od kvality jednotlivých komponentov. Rozdiel medzi cenami, ktorý bol na začiatku, sa nakoniec vyrovná.

Dokonca môžeme povedať, že nekvalitné vírivky v tomto porovnaní obstáli oveľa horšie.

12.   Záruka víriky

Záruka vírivky môže byť pri rôznych výrobcoch odlišná. Preto si vopred zistite, akú záruku ponúka predajca, od ktorého si vírivku kupujete. Urobte to ešte pred zaplatením a inštaláciou. Zistite si nielen to, ako dlho je záruka poskytovaná. Dôležité je vedieť, na čo všetko sa bude vzťahovať. Predajcovia lacných, nekvalitných víriviek často ponúkajú záruku na kostru vírivky.

Kostra vírivky je ale len jej rám. Takáto záruka sa potom nevzťahuje na oveľa dôležitejšie komponenty.

Kvalitní výrobcovia vám poskytnú záruku na konkrétne súčiastky. Budete tak presne vedieť, na ktorú časť víriky máte akú záruku. Bežná dĺžka záruky je 10 rokov. Niektorí výrobcovia idú ešte ďalej a ponúkajú doživotnú záruku. Tu je potrebné poznamenať, že záruka a životnosť neznamenajú to isté. Životnosť víriviek môže byť 30 rokov, u niektorých kvalitných modelov dokonca viac.

Ak si vyberiete naozaj kvalitnú vírivku, bude vám spoľahlivo slúžiť mnoho rokov.

Radi vám s výberom vašej vírivky pomôžeme. Poradíme vám nezávisle na tom, či si ju nakoniec kúpite u nás alebo inde. Ak máte akékoľvek otázky, využite niektorý z našich kontaktov a na všetko, čo vás zaujíma sa opýtajte.

Pozývame vás tiež na nezáväzné vyskúšanie víriviek v našej ponuke.

KONTAKTUJTE NÁS:
0907 559 466
info@welldo.sk

MOHLI BY VÁS ZAUJÍMAŤ AJ TIETO ČLÁNKY:

7 rád na tému: Ako vybrať vírivku: V tomto článku Vám predstavíme 7 najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako si kúpite vírivku, aby Vaše investície neboli len peniaze vyhodené von oknom!

Ako si vybrať tú najlepšiu vírivku — krátka „škola víriviek“ pre každého: Vďaka kvalitnému swim spa si užijete ďaleko viac zábavy, relaxácie aj športu. A s naozaj kvalitným swim spa bazénom môžete naviac aj ušetriť – miesto, spotrebu energie aj spotrebu chémie na úpravu vody?

Aký počet miest vo vírivke zvoliť?: Trh s vírivkami je naozaj bohatý a zaobstarať tak môžete masážnu hydro vaňu rôznych tvarov aj veľkostí. Podľa čoho sa rozhodnúť, aký počet miest vo vírivke je práve pre Vás ideálny?

Vírivka do exteriéru alebo do interiéru — kam ju umiestniť?: Ešte pred zaobstaraním vírivky sa musíte rozhodnúť, kam ju vlastne umiestniť. Je lepšie mať vírivku v interiéri, alebo exteriéri? Akú sú klady a zápory?

Dve veci, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere vírivky: Kvalitná vírivka je neoceniteľným pomocníkom v domácnosti. Slúži k odpočinku, uvolneni tela aj k stretnutiu s blízkymi. Jej výber preto skutočne nepodceňujte!

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *